ИН4С

ИН4С портал

Европски произвођачи аутомобила у шкрипцу: Оштар пад акција пет водећих компанија

1 min read

Европски произвођачи аутомобила, укључујући „Бе-Ем-Ве“, „Мерцедес“ и „Фолксваген“, суочавају се с оштрим падом акција због слабе потражње у Кини, растуће конкуренције и високих трошкова производње електричних возила, што је довело до рекордног песимизма међу инвеститорима, пише „Јуроњуз“.

Европска аутомобилска индустрија се суочава с низом проблема гурајући тржишне процене водећих произвођача као што су „Бе-Ем-В2“, „Мерцедес бенц“, „Порше“, „Стелантис“, „Рено“ и „Фолксваген“ на или близу рекордно ниских нивоа.

Ове компаније се суочавају са значајним изазовима, од слабљења потражње на кључним тржиштима попут Кине до интензивније конкуренције у сектору електричних возила (ЕВ), што је умањило поверење инвеститора.

У уторак, акције „Бе-Ем-Веа“ су пале за 11,2 одсто, што је највећи дневни пад компаније од марта 2020. године. Драматичан пад уследио је након што је „Бе-Ем-Ве“ ревидирао своја очекивања за 2024. годину, смањивши прогнозу марже ЕБИТ у аутомобилском сектору на шест до седам одсто, што је смањење од претходне процене која је била од осам до десет одсто. Ова деградација је углавном приписана слабој потражњи у Кини, једном од најважнијих тржишта за „Бе-Ем-Ве“.

Акције компаније сада се тргују по само четири пута већој вредности од њихове прогнозиране зараде за 12 месеци.

Вредност на отвореном тржишту (43,8 милијарди евра) готово је једнака њиховом пријављеном нето готовинском стању у аутомобилском сектору (43,2 милијарде евра) на крају прве половине 2024. године, што осветљава мрачну перспективу тржишта за будуће изгледе раста компаније.

Драстичан пад цена акција се наставља

Овај пад процене није јединствен за „Бе-Ем-Ве“. Пет од шест главних европских произвођача аутомобила доживело је драстичан пад цена акција 2023. године, при чему су „Стелантис“ и „Бе-Ем-Ве“ највише погођени, с губицима који су већи од 30 одсто њихове тржишне вредности.

„Рено“ је изузетак, јер бележи скромно повећање од три одсто од почетка године, иако његова процена остаје слаба, у складу с остатком сектора.

„Порше“ је једина компанија која има двоцифрен однос цене и зараде, али је и овај однос испод историјског просека.

„Фолксваген“, који је недавно смањио производњу у Немачкој, означивши прво затварање својих фабрика у земљи од 1938. године, сада тргује по само три пута већој вредности од очекиване зараде, што је најниже у његовој историји.

Комбинована тржишна процена шест највећих произвођача аутомобила у Европи износи око 260 милијарди евра, што је мање од половине тржишне вредности Тесле.

Пада продаја широм Европе

Продаја нових аутомобила у Европи такође је опала. Према речима Ђорђа Галијерса, аналитичара у „Голдман Саксу“, продаја у августу је на кључним тржиштима као што су Француска, Немачка, Италија и Шпанија забележила двоцифрене падове на годишњем нивоу.

Стопа продаје на годишњем нивоу пала је за 16,7 одсто, што одражава тешку макроекономску ситуацију у Европи.

„Верујемо да је видљивост и даље ниска због политичких и макроекономских несигурности. Продаја електричних возила је и даље под притиском и бележи велике падове“, написао је Галијерс.

Шире европско аутомобилско тржиште оптерећено је политичким несигурностима, растућом инфлацијом и вишим каматним стопама, што све утиче на потражњу.

Поред тога, продаја електричних возила (ЕВ), која је некада била светла тачка, сада се суочава с препрекама због високих цена и бржег губитка вредности у поређењу са традиционалним возилима на унутрашње сагоревање.

Опада конкурентност Немачке

Немачка аутомобилска индустрија, која чини окосницу европског тржишта аутомобила, посебно је тешко погођена конкуренцијом из иностранства.

Главни економиста Хамбуршке комерцијалне банке (ХЦОБ) Сајрус де ла Рубија истакао је кључне изазове који утичу на немачке произвођаче аутомобила.

Он сматра да је најзначајнији фактор који утиче на немачки производни сектор све већи губитак глобалног тржишног удела немачких произвођача аутомобила и машина у корист конкурената у Кини.

„Нажалост, овај проблем је ту да остане“, поручио је Сајрус де ла Рубија.

Европски произвођачи аутомобила су сви забележили пад тржишног удела у сектору електричних возила у 2024. години, како показује најновији Глобал ЕВ Тракер Банке Америке.

Тржишни удео „Стелантиса“ пао је са 4,0 одсто пре годину дана на 2,7 одсто у јулу, док је „Фолксваген“ опао са 7,5 одсто на 6,6 одсто, а „Мерцедес-Бенца“ на само 1,9 одсто.

Производња електричних возила скупа

Један од значајних изазова за европску ауто индустрију су високи трошкови производње електричних возила у поређењу са возилима на унутрашње сагоревање.

Иако нуде ниже трошкове одржавања, почетна куповна цена електричних возила на батерије остаје око 20 одсто виша од цена возила са моторима на унутрашње сагоревање на кључним тржиштима попут Немачке и Француске, чак и након државних субвенција.

Ови виши трошкови, заједно са брзим напретком у технологији електричних возила, довели су до бржег застаревања старијих модела, што додатно обесхрабрује ширу употребу електричних возила.

„Док се Европа суочава с макроекономским несигурностима и жестоком конкуренцијом из Азије, њени произвођачи аутомобила се суочавају са тешком борбом да поврате тржишно поверење“, наводи „Јуроњуз“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *