ИН4С

ИН4С портал

Фабрици: Србија једна од најуспешнијих земаља

1 min read
Sem Fabrici

Сем Фабрици; фото: N1 info

Шеф делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици говорио је о индексу родне равноправности у Србији, пише Танјуг.

Он је изјавио да је Србија прва земља ван Европске уније која је увела индекс родне равноправност, а да су његови резултати, који су презентовани прошлог децембра, показали да је укљученост жена у политички живот сврстава у једну од најуспјешнијих земаља на том пољу.

На међународној конференцији „За повезану Европу: Родна равноправност и права жена“, у организацији Амбасаде Румуније, предсједавајуће ЕУ, и градске општине Савски венац, он је истакао да је Европска унија пионир у равноправности полова, али да треба још много тога да се уради.

„Европска комисија има пет приоритетних области, а то су како повећати улогу жена на тржишту рада и повећати њихову економску независност, смањити разлике у зарадама између мушкараца и жена, повећати једнакост родова у процесу одлучивања, као и заштиту од родног насиља и промоција права жена на међународном нивоу“, истакао је Фабрици.

Он је рекао да је ЕУ заједно са Србијом прошле године покренула трогодишњи пројекат посвећен јачању управног капацитета за родну равноправност у јавној управи, док је, како истиче, друга компонента пројекта борба против родно условљене дискриминације и насиље над женама.

„На европском нивоу запосленост жена је 60,6 одсто, док је тај просек код мушкараца 71,1 одсто. Жене у просеку зарађују мање по сату у односу на мушкарце на истом радном месту. Оне чине само четвртину чланства у управним одборима великих корпорација. Што се тиче политике, то зависи од земље до земље. Негде је укљученост жена виша од 40 одсто, док је у неким државама та бројка испод 20 одсто“, навео је шеф Европске делегације у Србији.

Он је подсјетио и да се сутра обележава 110 година од дана када је установљен Међународни дан жена, 8. март, да су постигнута бројна достигнућа, али да истовремено треба да се размишља о питањима која још нису решена, попут економске независности жена, разлике у зарадама, као и родног насиља.

„Овај догађај је прича о кохезији о правима жена и равноправности који су важан елеменат у изградњи кохезивног друштва и кохезивне Европе“, закључио је Фабрици.

Домаћин ове међународне конференције, амбасадорка Румуније у Србији Оана-Кристина Попа, истакла је да Румунија као земља која председава Савету Европске уније не брине само о политици и спољној политици, већ и о вредностима, а родна равноправност и права жена део су тих вредности.

„Хоћемо да подигнемо свест о родној равноправности и управо због тога смо дошли на идеју да организујемо овај догађај који је првобитно био замишљен као мали догађај“, истакла је Попа.

Она је закључила да је циљ конференције да се повежу Европска унија и УН у спровођењу ове кампање посвећеној родној равноправности.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy