ИН4С

ИН4С портал

Фајненшел тајмс: Доналд Трамп против „дубоке државе“ – Кампања освете је кренула

1 min read

Доналд Трамп

Доналд Трамп са задовољством је замишљао како ће му повратак у Бијелу кућу омогућити да сруши актере “дубоке државе” који су му се некада супротстављали и умало га послали у затвор.

Само неколико сати након што је положио заклетву као 47. предсједник САД, његова кампања освете већ је била у току.

Међу првим метама нашао се Џон Болтон, Трампов бивши савјетник за националну безбједност и један од његових најгласнијих критичара. Прво му је одузета безбједносна дозвола, а затим је Трамп наредио укидање заштите која је Болтону била додијељена 2019. године због пријетњи по његов живот од стране Ирана.

“Нећемо више додјељивати заштиту људима до краја живота, зашто бисмо? Сматрао сам га веома глупим човјеком”, изјавио је Трамп у уторак.

Болтон је казао да је “разочаран, али не и изненађен”.

Ово је вјероватно само почетак, док Трамп наставља са елиминацијом оних које доживљава као противнике унутар владе, фокусирајући се на обавјештајне агенције, војску, финансијске и пословне регулаторе, као и на саме агенције за спровођење закона.

То би могло означити нову еру за САД – начин управљања гдје се награда и казна дијеле према вољи лидера, а не према процјенама каријерних званичника вођених дугогодишњим правилима својих институција.

За Трампа, ово је тренутак личне сатисфакције док уклања званичнике који су ометали његову агенду током првог мандата или погоршали његов правни положај док су се против њега гомилали федерални кривични случајеви 2023. године.

“Никада више огромна моћ државе неће бити искоришћена за прогон политичких противника”, рекао је у инаугурационом говору на Капитол хилу у понедјељак.

Неколико сати касније, потписао је извршну уредбу о “коришћењу владе као оружја”, којом је одобрио свеобухватне ревизије америчких обавјештајних и других агенција ради исправљања “претходних злоупотреба” путем “одговарајућих мјера”.

“Ово је отворен удар на отпор унутар система”, рекао је Јувал Левин, виши сарадник конзервативног Америчког предузетничког института, говорећи о уредби.

Додао је да је “прерано за рећи” да ли Трамп само шаље поруку државним службеницима да се “држе по страни” кад је у питању његова радикална агенда или покушава да “преуреди бирократију како би била потпуно у служби предсједника”.

Обавјештајне агенције посебно су на мети Трампа. У једној од извршних уредби потписаних у понедјељак увече, Трамп је укинуо безбједносне дозволе за 50 бивших обавјештајних званичника, тврдећи да су сарађивали са кампањом бившег предсједника Џоа Бајдена како би дискредитовали извјештаје о његовом сину Хантеру Бајдену, познатом по бројним скандалима.

Ова одлука одражава реторику Каша Патела, Трамповог контроверзног кандидата за шефа ФБИ-ја, који чека потврду Сената.

Пател се већ дуго залаже за укидање безбједносних дозвола како би се искоријенила “дубока држава”.

Један бивши званичник америчке обавјештајне службе изјавио је да би ова мјера могла имати “застрашујући ефекат” на агенције. “Ово је јасан знак да ће Трамп користити дозволе у политичке сврхе. То ће људе учинити опрезнијим када је у питању слободно изношење свог мишљења”, оцијенио је.

“Све што указује на то да се безбједносним дозволама манипулише у политичке сврхе нарушиће повјерење у обавјештајну заједницу”, изјавила је Емили Хардинг, директорица програма за обавјештајне службе, националну безбједност и технологију у Центру за стратешке и међународне студије.

Трамп је, такође, послао јасну поруку Пентагону, гдје су, само неколико минута након његове инаугурације, званичници уклонили портрет његовог бившег главног војног савјетника, и на крају оштрог критичара, пензионисаног генерала Марка Милија. У понедјељак је Трамп смијенио и Линду Фејган, команданткињу обалске страже, при чему је један високи званичник изјавио да се она “претјерано фокусирала на разноликост, једнакост и инклузију” и да је лоше управљала безбједношћу граница.

Али Трампови планови иду много даље од безбједносног апарата САД. Извршна уредба о “коришћењу институција попут оружја” захтијева већи надзор над Комисијом за хартије од вриједности (СЕЦ) и Федералном трговинском комисијом (ФТЦ), заједно с другим агенцијама за спровођење закона, попут Министарства правде.

Пам Бонди, Трампов избор за државну тужитељку, обећала је да ће “истражитељи бити истражени”, а “лоши” тужиоци гоњени.

“Забринут сам да ова уредба заправо само омогућава коришћење владе као оружја против перципираних непријатеља”, изјавио је Рајан Гудман, професор на Правном факултету Универзитета у Њујорку.

“У нормалним околностима, ретроспективне истраге о потенцијалним злоупотребама у влади не морају бити спорне”, додао је. Али ова уредба “је усклађена са номинованим појединцима који долазе у владу са списковима непријатеља. То је веома забрињавајућа комбинација за стање демократије у земљи.”

Трамп је раније позивао на гоњење противника, укључујући Ненси Пелоси, бившу предсједницу Представничког дома из редова Демократске странке, и бившу потпредсједницу Камалу Харис, коју је поразио на изборима 2024. године. Такође је запријетио да ће именовати специјалног тужиоца који ће “усмјерити” на Џоа Бајдена.

Сам Бајден је ове пријетње, и друге, схватио довољно озбиљно да је издао превентивна помиловања за чланове своје породице и кључне мете попут Милија и чланова комисије која је истраживала напад на Капитол 6. јануара 2021. године, укључујући бившу конгресменку Лиз Чејни, непосредно прије него што је напустио функцију.

Трамп такође циља на савезне раднике, обећавајући да ће укинути заштиту запослења, која је ојачана током Бајденовог мандата, за десетине хиљада каријерних државних службеника на “позицијама везаним за политику, што је начин да лакше отпусти раднике у влади који се противе његовој агенди.

Истовремено, док је укидао безбједносне дозволе својим перципираним противницима, издао је посебну извршну уредбу којом одмах додјељује привремене дозволе за “квалификовано и повјерљиво особље” по његовом избору.

“Наши страни противници са нестрпљењем посматрају ову Трампову извршну уредбу која омогућава тренутан приступ највећим тајнама појединцима који нису прошли одговарајуће безбједносне провјере”, написала је Оливија Трој, бивша званичница Трампове администрације, а сада његова критичарка, на платформи X.

превод: С. СТРУГАР

Извор: Вијести 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Фајненшел тајмс: Доналд Трамп против „дубоке државе“ – Кампања освете је кренула

  1. Хм.
    Каријери кадрови.
    Безбедносне провере.
    Итд итд итд.
    Па ти каријери и безбедносно проверени итд и јесу „правили малу децу“ Трампу и у претходном мандату и пред нове изборе. Све под палицом и званичне и „дубоке“ власти.
    И сад Трамп да им се захвали и награди их?
    Исти је он као и они и ради исто што и они, користи власт

  2. Što će sad Milovi podrepaši iz DPS i njemu podaničkih stranaka, i iz raznih NVO koje su obilno plaćali Soroš i Bajdenova administracija, kad im sad Tramp pohapsi i smjeni sve finansijere i gospodare? Kako će mučenici bez ogromnih stranih donacija kojima su kupovali podršku ljudi i činili sva ova nepočinstva u Crnu Goru. Oće li se javno okrenut protiv Trampa ili će se kukavički primiriti ka što uvjek čine pred jačim. Posebno me zanima reakcija najveće gradzanistkinje i srbofoba u Crnu Goru i Milove ljubimice Daliborke Uljarević.

  3. INSTITUCIJE PREDUGO RADILI KONTRA VOLJE I INTRESA DEMOKRATIJE U USA ZAKONA U USA …PREUZELE VLAST NEDEMOKRATSKI …TRAMPE UDRI POZLAZILE TI SE RUKE I NOGE AKO I NOGAMA BUDES UDARAO I GLAVA I RAMENA …BOG TE BLAGOSLOVIO ZA SVAKOG OD NJIH TAKVIH KOJE OSLABIS …

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net