ИН4С

ИН4С портал

Фактор Гренел: Зашто се Приштина уплашила важне вести из Америке

Фото: И. Милутиновић

Победа Доналда Трампа на америчким изборима свакако је добра вест за Србију, јер смо увек могли очекивати већу благонаклоност републиканских кандидата према Србији и српском народу од кандидата Демократске партије, а Срби ће у Ричарду Гренелу коначно наћи саговорника у Вашингтону, каже за Спутњик историчар Лука Јовановић.

Јовановић додаје да је претходна Трампова администрација била посвећена српском питању, јер је пре свега слушала и уважавала ставове српске заједнице на Косову и Метохији.

„Тако да је избор Трампа за председника САД освежење за српску заједницу на Косову и Метохији која је сигурна да ће у Ричарду Гренелу наћи саговорника и човека који разуме наше потребе и ставове“, истиче Јовановић.

Саговорник Спутњика подсећа да су током јучерашњег дана, кад су објављени резултати америчких избора у Косовској Митровици, грађани излепили плакате поздрава Трампу са српском и америчком заставом.

Међутим, врло брзо након лепљења тих плаката, косовска полиција их је исцепала и уклонила са свих видљивих места у Косовској Митровици и Лепосавићу.

„А то шаље јасну поруку и иако су њихови званичници до сада подржавали кандидата који је изгубио, Камалу Харис и на сва звона објављивали сарадњу с њом и жељу да се она нађе на челу САД. Наравно, у свом добром маниру, они су као и увек преко ноћи то заборавили и почели да ‘подржавају’ и поздрављају нову америчку администрацију. Само тај детаљ говори да је на терену ипак све другачије и да су Албанци незадовољни чињеницом да ће српски народ коначно наћи саговорника и у Вашингтону“, закључио је Јовановић.

Близак Трампов сарадник, одговоран за пад Куртија

Ричард Гренел, бивши амбасадор Сједињених Америчких Држава у Немачкој и изасланик за Западни Балкан током првог председничког мандата Доналда Трампа, могао би постати саветник за националну безбедност у новој Трамповој администрацији.

Гренел, дугогодишњи близак сарадник Доналда Трампа био је активно укључен и у његову предизборну кампању, а током првог Трамповог мандата обављао је функцију вршиоца дужности директора Националне обавештајне службе.

Гренел је био присутан приликом сусрета Доналда Трампа и украјинског председника Владимира Зеленског у септембру.

Гренела сматрају одговорним за пад прве владе Аљбина Куртија 2020. године, због његовог чврстог става у вези са таксама од 100 одсто на српске производе, које је претходна влада увела.

Курти је тада инсистирао на томе да таксе остану на снази према Србији и Босни и Херцеговини, чему се Гренел отворено противио, наглашавајући да ће подршка САД тзв. Косову зависити од укидања такси.

Влада Аљбина Куртија пала је после само 50 дана, након иницијативе за изгласавање неповерења од стране његовог бившег коалиционог партнера, ЛДК.

Ова ситуација изазвала је оштре критике Самоопредељења и његових присталица.

Касније је Гренел постао још гласнији у критикама на рачун Куртија, оптужујући га да је „уништио чврсту везу Косова и САД“.

 

Извор: Спутњик

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *