ИН4С

ИН4С портал

Фарса јавног конкурса у Бијелом Пољу: Србомрсци преко реда до посла

ДПС и његови коалициони партнери нису поставили никакав пут ка бољој будућности за вријеме своје власти. Нема ту ниједног трага који се треба пратити, а да су га они начинили. Међутим њихове методе се ревносно користе. Много чега остало је исто. Мијењају се само имена и лица, али се не мијењају испробане праксе политичког запошљавања. 

По устељеном принципу, запошљавање се само формално спроводи преко јавног конкурса. Права ствар одиграва се иза затворених врата.

Није то новост, нити ико више сматра да може се доћи до меритократије. Ипак, било би пожељно да, ако се већ мора запошљавати преко веза и везица, да се макар не бирају некомпетентни, нешколовани и да се не стављају много гори на мјесто добрих.

Управо таква ствар догодила се скоро у Бијелом Пољу.

Расписан је оглас за потребе МУП – Управе полиције, Регионални центар граничне полиције ,,Сјевер”, станица граничне полиције Бијело Поље, за мјесто Вођа смјене граничног прелаза Добраково у звању млађег полицијског инспектора за укупно пет извршилаца. На оглас се пријавило више од 50 кандидата. Након завршене провјере кандидата, формирала се листа од 7 најбољих по оствареним бодовима.

Од листе најбољих до листе најподобнијих

Извор ИН4С тврди да је након формирања поменуте листе велики утицај на даљу селекцију кандидата имао некадашњни министар Филип Аџић и ВД Управе Полиције Никола Терзић. Он такође наводи да су том приликом одстрањивали кандидате које су видјели као непожељне, а то су углавном били они који нису били партијски или национално подобни. Њима се нудило да се сами склоне, да одустану од огласа и обећано им је друго запослење у УП. Њима је обећано нешто друго, зато што је јасно да је јавни конкрус спроведен само формално, те да се унапријед знало ко треба и мора бити примљен.

Србомрсци преко реда

Листа кандидата

Ранг листа објављена је 02. августа 2023. године. Необичним путевима, последња са листе Ј.Ч., бива примљена, а четворорангирани Г.Ш. није примљен на позицију. Како су изгледали ти необични путеви?

Наиме, није било довољно уложити жалбе. Мијењање челника УП доводило је до тога да ништа не зависи од слова закона, већ све зависи од тога ко је на челу Управе. ВД УП Никола Терзић имао је једну замисао како треба да изгледа резултат објављеног конкурса. Њега потом наслеђује Александар Радовић, који прихвата уложене жалбе и покушава да конкурс спроведе по закону. Ипак, ни то није дуго трајало, јер убрзо на позицију директора се враћа Зоран Брђанин. Он добија нову замисао како треба да се спроведе конкурс и ко ће добити посао.

Интервју бива поновљен. На поновљеном интервјуу појавило се 7 кандидата, од којих 3 кандидата која нису била не претходном ужем избору (М.Ч , М.Б и Ф.Ђ)

Последње рангирана Ј.Ч., истеком жалбених рокова, мада без било каквог радног искуства у сектору граничне полиције, захваљујући активностима у ГП УРА,  добила је рјешење. Није је препоручило додуше само партијско ангажовање, нити најмањи број бодова, већ вјероватно и породично име и чувење. Она је из породице чувене по томе да је њен брат, изнервиран тиме што његови суграђани иду на литије, казао познату мисао: “Како бих радо једним хамером газио ова г***а!”. Ријечи младог Н.Ч. имале су одјека, очигледно довољно великог, да његова сестра, неку годину потом, добије посао. 

Брат Ј.Ч.

Интервју или све се може разговором ријешити

Другорангирани Г.Ш. (према новој листи кандидата), по званичном образложењу, показао је мање знања на интервјуу од нижерангираног М.Ч. У образложењу се наводи да је четворорангирани  М.Ч. оставио добар утисак, исказао мотивацију и показао вјештину комуникације, а да другорангирани Г.Ш. је показао мање знања. 

Овај случај у Бијелом Пољу није ништа друго до још један примјер укоријењене праксе политичког фаворизовања и непотизма, која је постала правило, а не изузетак. Јавни конкурси служе као параван за легализацију већ донесених одлука, док стварна селекција остаје у рукама политичких моћника, који своје одлуке базирају на припадности партији, националном кључу или породичним везама.

Прича о томе како је последња са листе примљена испред боље рангираних, шаље јасну поруку грађанима — у овом систему, знање, труд и компетенције не вриједе ништа ако немате „праву“ припадност. Зато није чудно што вјера у правду и меритократију готово не постоји. Међутим, ако већ систем функционише на принципу веза, минимум који би грађани могли очекивати јесте да се на позиције доводе компетентни људи, а не они којима је једина референца партијска лојалност.

Редакција портала ИН4С истражује рад Управе полиције, с посебним освртом на активности које су довеле до погоршања безбједности у сјеверном дијелу Црне Горе, као и на могућу политичку мотивацију иза тих догађаја. Јасно је да се питање стабилности и компетентности унутар полицијских структура Бијелог Поља не може посматрати само кроз призму лоших кадровских одлука, већ као дио дубљих, системских проблема који трају већ годинама.

Управа полиције у раљама мафије (1): Бијело Поље примјер суноврата служби безбједности

Ова фарса у кадровским рјешењима, попут примјера у Бијелом Пољу, само је врх леденог брега, јер се исти механизми и људи који су били одговорни за раније пропусте, и даље налазе на кључним позицијама, чиме се спречава било каква реална промјена и напредак у борби против криминала.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Фарса јавног конкурса у Бијелом Пољу: Србомрсци преко реда до посла

  1. Зато нам се дешава Алија… Кад тако бирају неспособне и лојалне кадрове.

  2. Ovo je taj Čokanović što bi gazio? I za ovakav izliv fašisoidne mržnje i izazivanje međuvjerske i među nacionalne netrpeljivosti ,ova fukara nije odgovarala ni dana. A lice koje je nazvalo UDBinog kriminalca Veljovića ,nesojem ili slinom ili tako nekako bilo je pravosnažno osuđeno. Toliko o pravdi u CG.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *