ИН4С

ИН4С портал

ФБИ није укључен у истрагу о убиству Душка Јовановића

1 min read
Duško Jovanović

Душко Јовановић

На сједници Тужилачког савјета (ТС) саопштено је да је Управа полиције, након објављених текстова у медијима да је у истрагу о убиству Душка Јовановића укључен ФБИ, саопштила да нијесу ангажоване стране службе у том случају, пише РТЦГ.

У додатном извјештају Тужилаштва у предмету Душка Јовановића у којем се наводи да је предмет који је формиран поводом убиства Душка Јовановића, а који је формиран 2014. године, наводи се да је од априла ове године саслушано седам свједока, а да ће у наредном периоду донијети одлуку и за евентуално поновно саслушање неких свједока.

Након објављених текстова у медијима да је у истрагу укључен ФБИ, саопштено је да су из Управе полиције одговорили да нису ангажоване стране службе.

Вршитељка дужности врховног државног тужиоца Татјана Беговић казала је руководитељки Вишег државног тужилаштва у Подгорици, Лепи Меденици, да је позвана на сједницу због извјештаја о раду и изазова са којима се сусријећу.

Меденица је казала да је годинама непопуњеност тужилачких мјеста проблем, а прошле године су имали аларманту ситуацију.

„Имајући у виду који је то број суђења. Ја сам кренула у причу са Управом за имовину и са Управом полиције како би се одређени предмети из депозита (то су велике количине дрога) да се негдје измјесте. То је сада застало вјероватно због ових дешавања. Прошли пут сам указала да су најниже зараде у тужилаштву – зараде у Вишем државном тужилаштву“, казала је Меденица.

На питање да ли је као челница Вишег тужилаштва задовољна радом на предмету убиства Душка Јовановића, она је рекла да је у времену њеног мандата отворено више предмета.

„Ти предмети су се радили апсолутно истог часа кад смо добили информацију. Дежурни тужилац је истог момента предузимао радње. Вјерујте ту смо дјеловало промтно истог часа“, казала је Меденица.

Она сматра да тужилаштво предузима све активности и прикупља све што може да дође до нечега.

„До чега ћемо доћи, прошло је 20 година, заиста не могу рећи“, рекла је Меденица.

Члан ТС-а Стево Мук казао је да је важно откриће кокаина у магацину „Волија“ и проналазак кокаина за који су оптужени Будимир и Марина Крстовић, у Зети 2021. године.

„Ни за један ни за други случај немамо осуђено лице. Да ли сад то што су тужиоци и полицајци самостално и по налозима тужилаштва радили, да ли сматрате да се нешто може унаприједити у поступању“, питао је Мук.

Меденица је рекла да је изостала добра комуникација. и да је можда и изгубљен квалитетни прилив доказа.

„Оно што је могло Више државно тужилаштво да уради, урадило је. Што се тиче предмета о кокаину у магацину „Волија“ то је СДТ преузело и водило истрагу. Седам дана прије него што је истицао рок за истрагу, нама је достављен (у току празника) предмет. И за кратак период неко од наших тужилаца требало је да уђе у предмет да оно што се радило шест мјесеци у СДТ-а да испита, направи акт и донесе одлуку. Ми смо урадили што смо могли и та оптужница није прошла. Мислим да треба да буде јача комуникација између СДТ и Вишег тужилаштва“, казала је Меденица.

На сједницу је позван и главни специјални тужилац Владимир Нововић, како би чланове ТС упознао са резултатима рада и изазовима у раду Специјалног државног тужилаштва (СДТ).

Нововић је, говорећи о предметима који се односе на Скај апликацију, казао да анализа тих комуникација захтијева утрошак времена што прелази осмочасовно радно вријеме.

„Тужиоци су проводили по 110,120 часова прековременог рада у току једног мјесеца“, казао је Нововић.

Члан ТС Стево Мук пита колико финансијске истраге доприносе да дођу до других доказа.

Нововић је рекао да се то дешава у највећем броју сада започетих предмета.

„Међутим, брзо нећемо доћи до резултата у смислу крајњег одузимања имовине јер је потребно да се дође до правоснажне пресуде. И основна и виша тужилаштва имају могућност вођења финансијске истраге и покретања поступака привременог и трајног одузимања имовине. Да ли смо долазили до важних доказа јесмо – и у тим финансијским истрагама које су се тицале неких токова новца“, нагласио је Нововић.

Мук је питао главног специјалног тужиоца и како мисли да би требало да изгледа Закон одузимању незаконито стечене имовине.

Нововић тврди да је постојећи закон добар ако би функционисао судски систем и у разумном року се долазило до правоснажних пресуда. Сматра да би у тај поступак евентуално требало улазити прије правоснажности пресуде.

Како наглашава, одлука о увећању броја тужилаца у СДТ ће до стварања просторних услова остати мртво слово на папиру.

„Нема довољно капацитета за те тужиоце. У будућности треба да се покуша евентуално смањење надлежности СДТ-а, поготово на ова дјела која се односе на високу корупцију. Односно, у том смислу ако буде расположења да се изврши измјена и да СДТ буде надлежно за кривична дјела високе корупције, кад то дјело изврши високи јавни функционер а не јавни функционер“, казао је Нововић.

Како је рекао, то је нешто што је наведено и у извјештају Европске комисије.

„Када се то деси онда ће моћи да се изврши специјализација специјалних тужилаца. Резултати рада СДТ-а у највећој мјери зависе од учинковитости СПО. Јутрос сам имао састанак са руководиоцем и одређеним бројем службеника СПО-а и 22 полицијска службеника су тренутно активна“, саопштио је Нововић.

Мук каже да су више пута из медија добили информације о различитим погледима на динамику пресељања у стару зграду Владе.

„Ми смо тражили информације од СДТ и од Владе раније да нам дају више информација о томе како је та цијела комуникација текла. Шта се промијенило у међувремену“, питао је Мук главног специјалног тужкиоца.

У згради старе владе се, појашњава главни специјални тужилац, тренутно налази седам институција.

„Договорено је са Министарством правде да се пресељење у стару зграду владе одвија у три фазе. Засад нијесу утврђени рокови. Договорено је фирмирање радне групе која ће пратити цијели процес. Да је постојала могућност да се СДТ пресели у те просторије ми бисмо то одмах урадили“, констатовао је Нововић.

Јововић: Чудно да тужиоци праве овакве пропусте…

Члан Тужилачког савјета Филип Јововић апеловао је на све државне тужиоце да се стриктно придржавају процесне дисциплине тако што ће поштовати све прерогативе свих учесника у поступку.

Девета тачка односила се на поступања у предмету Абу даби фонда, што је покренуо Јововић.

„Поента достављања овог извјештаја су били новински наводи да су у том поступку учињени процесни пропусти. Зато сам хтио да се Тужилачки савјет упозна с тим детаљима“, казао је Јововић.

Његов уутисак је, како је казао, да је недопустиво да тужиоци који су поступали у овом предмету, а за које се везују процесни пропусти, дозволе себи да учине овакве пропусте.

„Из оваквог извјештаја не могу да закључим да је просто пропуст или превид. Заиста је незамисливо да специјални тужиоци дозволе себи да праве овакве пропусте“, истакао је Јововић.

Додаје да је имао слично искуство у другом предмету.

„Потребно је да се посебно води рачуна о процесној дисплини, не само током фазе истраге и да се овакви пропусти више не дешавају јер не знам шта ће да буде исход овог поступка, да ли це ово имати утицај. Видимо да це Радоњић поново саслусати неке свједоке“, казао је он на сједници ТС.

Сматра и да би ТС требало да апелује на светужиоце да воде рачуна, како овакве ствари не би одуговлачиле поступке.

„Мени је чудно да тужиоци с толико стажа чине овакве пропусте, отвара се сумња да ли су имали друге намјере или не. Овакви пропусти штете угледу тузилаштва“, додао је Јововић.

Мук је истакао да је сагласан са Јововићем.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net