Фејсбук покренуо сопствену криптовалуту ,,Либра“: Очекују приходе у милијардама
1 min readФејсбукова криптовалута могла би овом гиганту друштвених мрежа да обезбиједи нови доток прихода историјских размјера. Први извјештаји указују да ће нови дигитални новац назван Либра омогућити Фејсбуковој бази од више од двије милијарде корисника на Фејсбуку, Инстаграму и Воцапу трансфер новца и куповину робе без накнаде.
Фејсбукова криптовалута могла би да процвјета на тржиштима у развоју, пружајући стабилнију алтернативу за трансфер новца у подручјима са нестабилним валутама и нестабилним владама. Компанија очекује да ће „Либра“ олакшати трансфер новца, традиционалну е-трговину, као и плаћање апликација или игрица које су у власништву Фејсбука.
„Вјерујемо да би ово могло да се покаже као једна од најважнијих иницијатива у историји компаније“, кажу аналитичари РБЦ Капитал Маркетс-а у напомени инвеститорима. РБЦ је поставио циљану цијену од 250 долара за дионице Фејсбука, у односу на садашњу цијену од око 187 долара.
Фејсбук се већ удружио са низом компанија, укључујући Визу и Пејпал, које су инвестирале у нову криптовалуту и помоћи ће у надгледању њене употребе. Криптовалута ће се, како се извјештава, повезати са неколико валута које су владе прогласиле за средство плаћања (декретни новац) како би се заштитила од вртоглавих промјена вриједности које су раније наносиле штету другим водећим дигиталним валутама као што је биткоин.
Руководиоци компаније упозорили су у априлу да би Фејсбук могао да се суочи са новчаном казном у износу до рекордних 5 милијарди долара за кршење правила о приватности корисника. Фејсбук је такође међу неколико технолошких компанија, укључујући Гугл и Амазон, за које се очекује да ће се суочити са федералним надзором у наредним мјесецима због могућих кршења прописа о конкуренцији.
Због свега овога се очекује да би нова криптовалута могла да буде спас и у потпуности да преобликује пословање компаније. Аналитичар Барклас Рос Сандлер предвидио је у марту да би Фејсбукова дигитална валута до 2021. могла да донесе приходе од чак 19 милијарди.
Прочитајте још:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: