Фејсбук разматра забрану политичког оглашавања уочи избора
1 min readКомпанија Фејсбук разматра да забрани политичко оглашавање на својој друштвеној мрежи уочи избора за председника САД у новембру.
То тврде људи упућени са приликама у тој компанију, преноси Ројтерс.
Како је наведено, о усвајању одлуке о забрани политичког оглашавања још се само дискутује, рекли су људи који су тражили да не буду именовани.
„Забрана политичког оглашавања би могло допринети заустављању ширења лажних вести који се односе на изборе, са једне стране, док са друге стране постоји забринутост да би забрана политичког оглашавања на фејсбуку оштетила компанију, а истовремено би ограничила способност кандидатима за реаговање на широко распрострањене вести и нове информације“, преноси агенција.
Указује се да би то била велика промена за фејсбук, који се до сада држао политике непроверавања чињеница изнетих од стране политичара или током њихове кампање.
Фејсбук представља важну платформу за политичаре, посебно у време када многи људи остају код куће, а класичне кампање и окупљања представљају потенцијални ризик за здравље због пандемије вируса Ковид-19.
Један од бивших директора Фејсбука, Алекса Стамос, оценио је да би забрана политичког оглашавања на тој друштвеној мрежи уочи избора у САД могла бити корисна за актуелног председника Доналда Трампа.
“Елиминисање политичког оглашавања на мрежама ће имати корист само за оне које имају новац и могућност за медијско рекламирање”, навео је Стамос на свом твитер налогу и додао “На кога то личи?”.
Представници демократа и директор за дигиталну кампању председничког кандидата Џозефа Бајдена, Роб Флаерти, критиковали су идеју о привременој забрани за политичко оглашавање на фејсбуку.
Како је казао, то није довољно и право решење за борбу против лажних вести.
Политичко оглашавање чини врло мали део пословања компаније Фејсбук.
У претходних 90 дана Трамп и Бајден су потрошили укупно 29,2 милиона долара на оглашавање на друштвеним мрежама, док је Фејсбук у последњем кварталу остварио промет већи од 17 милијарде долара.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: