Фељтон Његош и Ловћен (IX дио)

Ловћен, главно упориште Црне Горе
„Храватски дом” у Херцегновом, у пролеће 1917, био је организовао приредбу у корист ратне сирочади, на којој је учествовао и сликар Марко Рашица са пригодном сликом, која је изгледала: „Дно ове слике је узето из нарави – дио старих ерцеговачких зидина, „цитадела”, иза којих стоји Ловћен ’кук’ и комад Луштичког полуотока. Над Ловћеном види се јасно небо – у големој тузи удовица, нада за будућност њена дјетета”, а виде се и други симболи Боке Которске.
На крају, из 1918, значајно је истаћи да се у чланку од 14/27. јула јављало како је Саркотић наредио хапшење у Босни и Херцеговини свих оних који су за југословенску државу.
Значајан је и чланак објављен у Илустрованом листу 9/22 јануара 1916, који је дат уз приложене слике о заузећу Ловћена, у коме се дословно наглашава: „Ловћен пао, Ловћен је у нашим рукама!Ова чињеница је важнија од пада Антверпена и Варшаве. Ловћен је био главно упориште не само Црне Горе, већ далеко више: Италије а потом читаве Антанте, коју чека у овоме свјетском рату црни усуд. Зато је пад Ловћена, који господари над улазом у Јадранско море, изазвало опће пренеражење у круговима свих наших пријатеља. И Ловћен неће никад више из наших руку, већ ће остати залеђе нашој ратној луци Котора, и учинити је одсада једном од највиших лука на свијету. У бр. 47. прошле године Илустрованом листу приказали смо красан снимак читавог Ловћена с мора, уз опис његова положаја, а овде доносимо опет опис, како је освојен, према једном извештају из ратних извештаја, на нашу горњу слику:
Први су се црногорски положаји налазили на кршу, који се уздиже тисућу метара изнад Котора, те господује Котором, цестом као и путем, који води преко града Котора на Ловћен. Даље се је издигао непријатељски положај од Солара према Сутвару и затварао цесту, која долази из Будве. Иза тих предњих положаја, који су са три стране опкољавали Котор, уздиже се у удаљености од два километра на подножју висине од 700 врх Ловћена, у апсолутној висини од 1759 метара. Испред тог подножја бијаше изграђена друга обранбена линија.
Половином је просинца у Старој Србији војска генерала Кевеша освјежена. У то су вријеме већ учињене биле припреме на навалу на непријатеља против југа западне црногорске фронте. Генерал је Кевеш са својим штабом пошао на ново одредиште за Котор и околицу. Тешки поморски су топови помножени, а нови топови довезени из творница. На 7. сијечња свршене су све ратне приправе у споразуму са заповједни ком ратне морнарице. Тешко се је топништво окупило око Каштелновога, а пјешадија је била окупљена око Боке.
Тешко је топништво затим довезено око Тивта. Наши су непријатељи још увијек очекивали, да ће наши јуриши услиједити са сјевера и истока, а то је увјерење било тим оправданије, јер смо ми од Бјелопоља и Берана подузимали снажније акције. Тим је изненађење било веће, када су на 8. сијечња почели падати хици наших најтежих топова у црногорске положаје. Наше је топништво особито дјеловало на простору Ластве. Око подне је тек започела прва, паклена ватра, а била је уперена углавноме на положаје с обију страна Солара. Послије подне стала је падати и киша, а у брдима снијег. Уз тутњаву топова, а по том времену, подржала је пјешадија опасни покушај да пође од мора на литице, које сежу небу под облаке. До ноћи је пјешадија у снијегу и бури провалила пол пута, пењући се на, такорећи, окомите стјене, а извршена црногорских стријелаца. Ноћ је пробдијевена у топовској опреми за бој.
У зору стала је пешадија даље напредовати, а топови ударати. Густа је магла погодовала пјешадији, али је отежавала рад топништву. Топнички посматрачи и равнаоци ватре морали су поћи до у бојну линију пјешадије, и оданле равнати помоћу телефона топничку ватру својих батерија. Утврда је на подножју Солора пробијена, а тиме учињен продор у главни непријатељски положај, у којем се је угњездила наша пјешадија.
У понедјељак, дне 10, морао се је заузети Кук, а да се стигне на Ловћен. Дотле је наше топништво ударало по Ловћену и седлу Крстац. Након што је био заузет и Кук, пошле су наше чете у двије колоне против положаја на Ловћену самоме. Једна је пошла са запада, а друга са југозапада преко Крстаца. Непријатељ био је избачен и из свог другог главног положаја, и стао бјежати, остављајући и своје топове и заиру, те ретки прибор, Капетан Краус заузме у пол 8 сати навечер вршак Ловћена са једним одјелом војника из Егера и наших муслиманских добровољаца, те једног пјешачког батаљуна из посаде Котора. И тако је Ловћен, та пркосна обрана Црне Горе, пао у наше руке. Ми смо изгубили на мртвима 153 човјека, урачунавши и операције против Граховца.
На концу ових редака стизава вијест о капитулацији читаве Црне Горе, а односно службено извјешће нашег главног стана гласи: Црногорски краљ Никола и његова Влада умолили су дне 13. сијечња, да се обуставе непријатељства и запођену мировни преговори. Ми смо одговорили да се овој молби може удовољити само онда, ако црногоска војска безусловно положи оружје. Црногорска је влада јучер прихватила захтев, што смо га ставили да Црна Гора безувјетно положи оружје”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Пред овим најновијим валом истине, нигдје дукљана србофоба ни у плеће!
Isla sam na gore naznaceni Komnenov tekst.
Zaista velicanstveno!
Хвала Кости, Пеку и Данилу на њиховим реакцијама! Фотографију генерала Кевеша са својим штабом у Котору почетком 1916, на почетку текста, дао ми је са мноштвом податакa, октобра 1971 у Бечу, лично његов син барон Геза Кевеш, доктор филозофије, учесник, као млад војник, у операцијама на црногорском фронту. Слика огромних димензја, иначе похрањена у Ратном музеју, налазила се тада у дому барона Кевеша. Иначе опширно о томе има у мом тексту БЕЧ СЕ СТИДИ ЗЛОЧИНА А КОМУНИСТИ ПОНОСЕ доступном на мојој Страници на сајту http://www.tvorac-grada.com Довољно је укуцати овај наслов. Још једну ријеч: посетиоци ИНС-а ће свакако констатовати болесно ликовање и изругивање Хрвата над сломом Србије и Црне Горе већ самом карикатуром двојице српских владара, краља Петра и краља Николе, како јадни у ритама, као геаци, иду путем изгнанства.
Prosle godine u Kotoru se odrzala svecanost,dana o2.o7.2012 god,proslava Gradske muzike Kotro ,170 godina postojanja.na svecanosti pozvan i Martin Pamer ambasador Austrije u Crnoj Gori,kaze njegova ekselencija izmedju ostalog:“da mu je drago sto se takva manifestacija desila,sto se sviraju valceri,da je prisutno Srposko drustvo Jedinstvo i da je posebno emotivan sto se to desava u najuznijem gradu nekadasnje njihove domovine“ ovako nekao kazo je njegova ekselencija.
Gradonacelnic kaze da jo je drago i da najvise voli pjesmu Bokeljska noc,a na kraju „Skaljarsko kolo“,mene je to najvise ganul,narocito kada se moji Grbljani podignu na tu muziku onako iz postovanja,stvarno mi bilo drago da su mi suze radosnice navrle i „plakah“ kao rudisnica, govorile su nase starije zene.
Nego dobri Komnene Becirovicu ako imate vremena nebi bilo zgorega ovaj feljton prevesti na Njemacki i Italijanski pa poslati gospodi ambasadorima ,bar ako nece da se postide za ukradena zvona ,ono da vide kako su rusili crkve ,i iste u stalje pretvarali,eto onako da ne ispadne Kotor najkulturniji grad,nego da njegova ekselencija vidi i da drugi imaju sta kazati,ono nijesu tako po njemu vjerovatno kulturni kao Kotor,ali onako da se prisjeti svojih predaka i kulture koju ovdje ostavise,pa im se sve nesto prividja ,a i nama srce puca za njima.
Lijep je zaljev „svetaca“, lijep ?
,, Зло домаће“ јако тешко подноси ове Комненове ретке! Али, морају истину или прогутати или прећутати!
Толико чињеница и података које нијесмо знали, хвала ти, Кмнене!
Lovćen jeste bio i biće naše glavno utočište! Mislim na srpski narod iz Crne Gore!