Фељтон: Његош и Ловћен (XII дио)
1 min read![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2013/12/maticanjegosu.jpg)
Петар II Петровић Његош
Улога Светозара Томића, великог посленика на уједињењу Србије и Црне Горе, у обнови Његошеве задужбине на Ловћену
За присаједињење 1918. Црне Горе Србији значајну улогу су имали из Србије Светозар Томић, а из Црне Горе митрополит др Гаврило Дожић, први нешто више на припремном раду Скупштине, а други у њеном раду и доношењу у Београд одлуке Подгоричке Скупштине. Они су исто тако имали одговарајућу улогу у обнављању Његошеве задужбине на Ловћену, први као просветни национални радник у Србији, а други као надлежни архијереј, у чију Епархију је спадала Његошева задужбина.
Светозар Томић (1872-1952) је био родом из познатог братства Томића у Дробњаку у Херцеговини, које се није слагало са националном политиком краља Николе.
По завршетку студија у Београду, где је као ђак Јована Цвијића отпочео да проучава и пише о Дробњаку, а доцније и другим српским крајевима. Као просветни радник од 1898 служио је у Скопљу, Солуну, на Косову и Метохији и у Београду. Учествовао је у српској војсци у ратовима од 1912 до 1918. Прешавши преко Албаније, на Крфу је био постављен за шефа Црногорског одбора при Министарству иностраних дела, где је 1917 написао Програм за уједињење Србије и Црне Горе. После пробоја солунског фронта, Томић је додељен Комбинованом јадранском одреду са којим је ушао у Црну Гору, где је радио на сазиву и раду Велике народне скупштине, на којој је, 13 новембра 1918, изгласано безусловно присаједињење Црне Горе Србији. Након тога се вратио у Београд, где је радио у просветној струци, а био је наименован од краља за члана Државног савета, Сената, и за потпредседника Црвеног крста, кога је био председник краљ Александар. Он је био члан и других разних друштава.
Као што је било речено у првој књизи његош и Ловћен, издатој у Београду 1971, у Министарству просвете још у фебруару 1921 образован је одбор са задатком да изврши припреме за обнављање његошеве задужбине на Ловћену и повратак у њу његових костију са Цетиња. Тога Одбора био је секретар Светозар Томић, па га је Министарство просвете 1924 изаслало да оде на Ловћен и види све шта треба урадити да би се обавило свечано преношење његошевих костију на Ловћен и ове положиле „у исту гробницу у којој су до 1916 године лежале”. Томић је, по повратку са тога пута, у свом извештају поднетом Министарству просвете, 18 августа исте године, истакао да треба изградити пут за возила од Цетиња до Иванових корита а даље до врха Ловћена за коње и пешаке, док је за обнављање његошеве задужбине известио: „На Ловћену, где је била досадашња Капела, не може се подићи монументална грађевина. Ту нити има за њу простора, нити је могуће извести, нити је то уопште потребно. Црногорци, путници и поштоваоци гроба великога песника неће се пети на Ловћен ради Капеле, но ради Ловћена и гроба Владичиног, који ће бити у Капели. Стога сам мишљења да се, на место досадашње Капеле, подигне нова истих димензија каква је била стара, камење у зиду да буде крупније и зид да буде на врсте лепо чврсто израђен. Унутрашњост пак Капеле да буде изграђена краљевски и његушки тако да се посетиоци Владичиног гроба тиме задивљују исто тако као погледом са Ловћена”.
Чак, одмах по ослобођењу, од Цетињана и Његуша био је образован Одбор за обнављање његошеве задужбине на Ловћену и враћање у њу његових костију. На томе је највише радио митрополит др Гаврило Дожић, учесник у рату, затим заточеник у заробљеничком логору у Мађарској, о чему је писао у својим Мемоаримаиздатим у Паризу, чији је текст у следећем поглављу, коме су придодате накнадно пронађене фотографије са преноса његошевих костију са Цетиња на Ловћен.
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2022/10/0-02-05-b923b1b69720421610be1c8886d9aa3e5785fb2405d1260129ec99b6cc5feec9_a42cea59ea42f009-1024x105-1.png)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Viber-komjuniti-300h50-a.jpg)
![](https://www.in4s.net/wp-content/uploads/2020/11/IN4S-Telegram-komjuniti-300h50-a.jpg)
Samo vi ostavite Lovćen i Petroviće na miru. Crnogorci ih neće zloupotrijebljavati kao vi kako biste sve crnogorsko posrbili. Propuštili ste sve prilike da ponovo prisvojite ili prisajedinite Crnu Goru sad samo lajte na zvijezde. Ovo je samo i opet samo Crna Gora! Jedino ako potpuno poludimo dozvolićemo vam ono što ste jednom i učinjeli na Podgoričkoj skupštini srpskog naroda. Sad se borite da gomilom falsifikata i lažnih dokaza dokažete Crnogorcima da ne postoje već da postojite samo vi! Šta ćemo kad vam više ništa ne vjerujemo!?
@dukljanoid: Nije Crna Gora Srbija,to niko ne trazi,ali vi ukidate samo bice i sutinu Crne Gore sa svojim falsfikatima.Silom cerate Srpstvo i srpsko bice Crne Gore,da bi se umilili Zapadu i Hrvatima.Pi!
Мора да је ово опет онај онај несрећни Трн. Нико никад међу Црногорцима није говорио да нијесу Срби, док се не појавише двије грозне усташке раге Савић Марковић и Секула Дрљевић, а онда Брозов крвави слугатор Милован Ђилас и остала јамарска братија. Стога су дукљани накот ове двије пошасти, фашистичке и комунистичке, вјештице које мрзе и кобе свој род. То је тако пати пуко црко!
Vladimire, „dukljanski nakot“ vama Srbima ama baš ništa ne otima i ne podmeće a vi nama?! Hoćeš li pravu i „svetu“ istinu o lovćenskoj svetinji. To nije niti može bit vaša svetinja. Crna Gora nije Srbija i neće ni bit! Vaš lopovluk i siledžijstvo su prešli sve granice ljudskoga!
Са сваким наставком неодољиво избија света истина о ловћенској светињи, док се лагарије комуниста и њиховог дукљнског накота показују у свој њиховој тужној и ружној голоти и наготи. Браво Гојко и сарадници што сте ваш портал учинили трибином те истине!
Značaj patrijarha Dožića u istoriji Crne Gore još nije potpuno ispitan, ali je tačno da je patrijarh bio krupna i značajna ličnost!
Поздрав и захвалност драгом Комнену за дивно помињање Дробњака и Томића у ловћенском фељтону.