ИН4С

ИН4С портал

Фестивал Ћирилицом: Аустроугарска забрањивала ћирилицу

1 min read
То се чини из ирационалних разлога, како би опчинио и онемогућио свој противника, који му је стао на пут, како је казао, из критичарско књижевног тумачења тог феномена, проф. др Стојан Ђорђић

У оквиру књижевног фестивала “Ћирилицом”, на тргу између цркава у Старом будванском граду, синоћ је одржано предавањр проф. др Стојан Ђорђића на тему: “Забрана ћирилице у доба аустроугарске окупације и српска књижевност.

Аустроугарска је, као тадашња свјетска империја, наступала са идеологијом, да је свим народима боље у тој царевини, јер ће им она омогућити напредак, него да живе сами, да ће свима донијети културу, цивилизацију и напредак.

Тај политички програм је у начели о пствариван. Имате у Боки и данас, градјевине из доба Аустро Угарске, казао је на предавању у оквиру књижевног фестивала “Ћирилицом”, на тргу између цркава у Старом будванском граду, проф. др Стојан Ђорђић, гооворећи на тему: “Забрана ћирилице у доба Аустроугарске окупације и српска књижевност.

У склопу те идеологије и политике, казао је он, Аустроугарска је дозвољавала свим народима културну аутономију, па и Србима, па и српско писмо ћирилицу.

Али, када је почео рат 1914. Године, када је Аустроугарска окупирала Србију, онда је забранила ћирилицу и у Србији у Аустроугарској. , казао је професор Ђорђић. Ако питате зашто, казао је он, јер ћирилица није пушка, већ писмо, цивилизација култура, онда нема рационалног пбјашњења.

Ипак, онај који хоће да буде број 1. и када крене да дође до тог циља, а неко му стане на пут, онда он одступа од и од свог начела и у овом случају, забрањује цирилицу и укида могућност Србима, да пишу својим писмом.

То се чини из ирационалних разлога, како би опчинио и онемогућио свој противника, који му је стао на пут, како је казао, из критичарско књижевног тумачења тог феномена, проф. др Стојан Ђорђић.

Професор Ђорђић је књижевни критичар, историчар и тепретичар књижевностии универзитетски професор. Докторирао је на тези: “Перцепција књижевног дјела Ива Андрића у Француској”.

Радио је као лектор на Сорбони у Паризу, а на факултетима у Србији, прадаје српску књижевност XX вијека. Објавио је на десетине студија и већи број књига, саопштено је из будванског Арт Прес-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *