Фестивал Ћирилицом: О Паштровским исправама
1 min readУ оквиру трећег књижевног фестивал “Ћирилицом”, који се у организацији Народне библиотеке Будва и Удружења издавача и књижара Црне Горе, одржава на Тргу између цркава у Старом будванском граду, седмо фестивалско вече, посвећено је „Паштровским исправама“.
Ријеч је о корпусу докумената, насталих на простору Паштровића у период од XИВ до XИX вијека, а о нима су говорили, проф. др Јелица Стојановић и проф. др Миодраг Јовановић.
По ријечима проф. др Јелице Стојановић, Паштровићи засигурно садрже најзначајнију збирку писану српским народним језиком, нарочито из из 16, 17, па и 18. вијека. То је вријеме, како је казала, великог погрома српског народа, тако дас у документи који су настајали уништавани, док су Пашатровићи имали аутономију, развијену пиарску дјелатност, а скоро у сваком дијелу, имали су обичај да свједоче и документују.
До сада је објављен, мали број исправа с обзиром на њихову бројност. Након објављивања појединачних исправа, прву збирку, објавио је Александар Соловјов 1936. године, под називом Паштровске исправе. Збирка је садржала, 54 исправе из 16. и 17, 12. из 16. и 16. из 17. вијека, казала је професорица Стојановић, наглашавајући, да се најбогатија збирка докумената, чува у манастиру Прасвкица у близини Светог Стефана.
Велики број докумената,налази се и у породичним збиркама, архивала и музејима, казала је она, истичћи, да је након обимног истраживања, прикупљању и снимању грађе, приредила књигу, која ће садржати око 800 исправа са подручја Паштровића.
Што се тиче досадашњих објављивања, она су имали изузетан значај, прије свега за историју, етнологију, правно-административни контекст, ал ии за лингвистичка истраживања, казала је поред осталог, проф. др Јелица Стојановић, јавља будвански Арт Прес.
Проф. др Миодраг Јовановић је истакао, да је остављање писаног трага, сваком важнијем племенском и породичном догађају, било у традицији Паштровића, а анализа тих докуемената, увијек је изнова инспиративна. Не само лингвистима. Паштровске исправе, како је казао, представљају драгоцјен материал за стручњаке различитих специјалности, јер су значајни документи за сагледавање права, економске и политичке прошлости овога краја.
Они се одликују, рановрсним садржајем. Има и оних, који се односе на послове администрације и организације власти у Паштровићима. То су испаве о борању и постављању судија, одређивању посланика за Млетке, разрезивању такса за за потребе Општине, истакао је поред осталог професор Јовановић.
Неке се исправе тичу правних и приватно правних спорова, купопродајних уговора, диобе, или замјене земље, спорови око заоставштине. Ту су и тестамент, признанице и пријаве против силеџија, молбе за помоћ у разним недаћама, жалбе против осионих судједа и друго…
Историјски разлози су били од пресудног значаја, што је на фоуипномију паштровског говора, више вјекова утицао страни елеменат, у првом реду романски, нагласио је он.
Паштровске исправе су извор, који нуди драгоцјене оидатке за реконструкциуу правно-административног система владавине у вријеме Млетачке Републике, тј. специфичне лексичке вербалне манифестације, која одражава одређене друштвено историјске, политичке, административне, културне и друге контексте у оквиру којих је створена, казао је поред осталог, проф. др Миодраг Јовановић, преноси будвански Арт прес.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: