Фестивал “Ћирилицом“: Вечерас округли сто – Појам рода
1 min readО теми рода биће више ријечи на 8. фестивалу Ћирилицом 26. августа на Тргу између цркава са почетком у 21 час, а говориће: Марија Стајић, Миша Ђурковић и Милош Ковачевић.
Појам рода се односи на друштвено изграђене категорије које се користе за класификацију људи на основу њиховог пола, идентитета рода и/или друштвених улога. Род се често разликује од биолошког пола, који се односи на физичке карактеристике тијела. Постоји традиционални концепт родних улога, као и модерније идеје о родној равноправности и родном идентитету, и управо та разлика је предмет наше расправе.
Марија Стајић- рођена 1980. године у Чачку. Завршила је основне студије на Катедри за енглески језик и књижевност Филолошког факултета Универзитета у Београду.
Мастер студије уписала 2010. а завршила наредне године, одбранивши мастер рад на тему „Фродо Багинс, жива слика архетипа пута у Господару прстенова”.
Након једне године рада у просвјети, почела је каријеру у преводилаштву, радећи стручне преводе као преводилац у Канцеларији за односе с медијима Владе Републике Србије, а напоредо и књижевне преводе за више домаћих издавачких кућа. Данас иза себе има више од 50 преведених наслова белетристике, енциклопедија, дјечјих књига и драмских текстова. Као стручни преводилац, превела је неколико десетина научних радова објављених у међународним стручним часописима.
Од 2012. члан је уредништва портала Православни родитељ, а од 2018. и члан Управног одбора добротворне организације Центар за живот. Пише, приређује и преводи чланке о темама везаним за породицу и људска права, укључујући и слободу говора, вјерске слободе и биоетичка питања, као што су абортус и еутаназија. Члан је Удружења књижевних преводилаца Србије и Српског научног центра.
Миша Ђурковић, 1971. Дипломирао је и магистрирао филозофију на Филозофском факултету у Београду гдје је 2005. године и докторирао. Запослен је као научни сарадник на Институту за европске студије. Бави се политичком и правном теоријом, феноменима популарне културе и процесима европских интеграција. Аутор је седам књига и већег броја научних радова. Са Политиком уз повремене прекиде, сарађује од 2001. године.
Милош Ковачевић, доктор је лингвистичких наука и редовни професор за Савремени српски језик, Стилистику и Општу лингвистику. Предавао је на више филозофских и филолошких факултета: у Сарајеву, Никшићу, Нишу, Бањалуци, Петрињи, Косовској Митровици, Српском Сарајеву, Београду, Крагујевцу и као лектор и гостујући професор на Филолошком факултету Рурског универзитету у Њемачкој.
Основе научне преокупације су му: синтакса, првенствено синтаксичка семантика, стилистика и историја српског књижевног језика. Са рефератима који обрађују различите теме из наведених научних области учествовао је на више од 150 међународних, југословенских и српских научних конгреса, скупова и конференција.
До сада је, уз око 700 научних и стручних радова и преко 20 уџбеника српског језика за основну и средњу школу, објавио и 30 књига.
Осмо издање фестивала Ћирилицом, као и свих претходних година, оправдава и епитет научног фестивала, па ће с тим у вези бити реализована неколика округла стола на актуелне теме уз учешће еминентних имена, стручњака, научника и проучавалаца која су се у својим доменима као таква истакла у свијету науке.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: