ИН4С

ИН4С портал

Филм о страдању Срба у аустроугарским логорима у Чешкој

1 min read
Страдање око 90.000 српских заробљеника (војника и цивила) током Првог свјетског рата у аустро-угарским логорима на подручју данашње Чешке, од којих се 7.000 њих никада није вратило својим кућама

Страдање око 90.000 српских заробљеника (војника и цивила) током Првог свјетског рата у аустро-угарским логорима на подручју данашње Чешке, од којих се 7.000 њих никада није вратило својим кућама, тема је филма “Седам хиљада душа” режисера Сањина Мирића који ће премијерно бити приказан у Београду.

Овај документарно-играни филм обрађује историјску тему о којој се код нас не зна много – живот и страдање око 90.000 наших људи које је аустро-угарска војска депортовала у логор Браунау и друге логоре у време Великог рата.

Кроз документоване делове у којима су коришћене оригиналне фотографије из бечког и историјског архива Србије које до сада нису биле доступне јавности и изјаве историчара из Чешке и Србије филм показује период непосредно пред и за време Великог рата, током изградње логора од стране аустро-угарске и одвођење у заробљеништво нашег становништва.

У играном делу режисер реконструише услове у којима су живели заробљеници док су тих година били у логорима. У филму, између осталих, глуме Јелена Ћирић и Лордан Зафрановић.

Музику за филм су дали Сања Илић и Бора Дугић а наратор је српски глумац Тихомир Станић. Плакат за филм је слика нашег сликара наиве Зорана Анђелковића.

Филм је снимљен уз подршку Министарства за културу и информисање Републике Србије.

У филму се налазе и искази наследника оних који су преживели логор Браунау и на основу чијих сведочења је урађена делимична реконструкција услова у којима су наши заробљеници живели од 1915-1918 године.

Међу 30.000 заробљеника из Србије било је више од 2.000 дечака који су годинама у логору живели под изузетно тешким условима. Током 1916. године умирало је по 40 војника и цивила сваког дана што од болести, исцрпљености и лоших услова живота. Играни део филма кроз сцене које су снимане у Чешкој на оригиналним локацијама приказује њихов живот логараша све те године.

Поред логора Браунау, у Чешкој се налазило још неколико логора у којима су боравили српски заробљеници а то су Неђмеђер и Јиндриховице. Кроз Браунау је прошло преко 30.000 српских заробљеника, кроз Јиндриховице око 40.000 а у Неђмеђеру је било око 21.000 заробљеника.

 

Данас се на простору места Јиндриховице налази спомен костурница, у којој почива њих 7.100, чији су посмртни остаци ту допремљени из разних логора. Захваљујући изузетној сарадњи Чешке и Србије после Великог рата започета је ексхумација из разних логора.

У Јиндриховцима је 1931. године саграђен маузолеј посвећен нашим страдалницима, а чешка влада на челу са председником Томашом Масариком је одлучила да овај објекат поклони Краљевини Југославији. Маузолеј добија посебан статус и постаје територија тадашње краљевине. Тај статус је до данас остао непромењен, тј. маузолеј припада Републици Србији.

Филм је посвећен онима који се у Србију нису вратили и који почивају далеко од своје домовине.

Прочитајте ЈОШ:

„Не дамо светиње“ чује се из Шпаније: Подршка СПЦ и молебан на Гран Канарији

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *