Филмски центар Црне Горе одговорио НВО на протестно писмо
1 min read
Филмски центар Црне Горе одговорио је на протестно писмо, које је група од пет невладиних организација упутила руководству те установе, са захтјевом да образложе зашто нијесу подржали пројекат „Човјек који није могао шутјети“, редитеља Небојше Слијепчевића, добитника Златне палме на Међународном филмском фестивалу у Кану.
„Прије свега желимо овом приликом да честитамо екипи филма на овој престижној међународној награди која шаље снажну поруку цијелом региону, те да искажемо искрено жаљење због одлуке Комисије за суфинансирање мањинских копродукција што предметни краткометражни филм, хрватског аутора Небојше (а не Немања како наводите) Слијепћевића није добио подршку ЈУ Филмски центар Црне Горе на конкурсу реализованом у 2022.години“, пише у одговору који потписују директорка Филмског центра Црне Горе Александра Божовић и предсједник Савјета ФЦЦГ Един Јашаровић.
Они подсјећају и да Савјет који усваја одлуке стручне Комисије, уколико нема процедуралних примједби (што је и био случај овом приликом), нема право да утиче на ставове и мишљења чланова Комисије, јер би у супротном довео у питање и сами смисао њеног формирања, али и постојања. На овај начин, како истичу, обезбјеђује се унутрашња контрола и аутономност рада Комисије која се формира из реда еминентних стручњака, који при том потписују сагласност о повјерљивости информација које су предмет појединачних пријава и чија имена нису доступна јавности у периоду расписивања и реализације конкурса.
„Употребом превентивних механизма искључује се било каква могућност да Савјет, али и било ко други може да тумачи или преиспитује ставове Комисије, сем у смислу испуњености правних и техничко-административних услова конкурса“, поручују Божовић и Јашаровић.
У одговору стоји и да предметни филм Комисија није одбила, него га је у процедури конкурса оцијенила са збирним бројем поена (испод црте) који се добија из пресјека просјечне оцјене сва три независна члана Комисије.
„На питање, „Да ли је непрепознавање ових филмских пројеката последица увјерења супростављених поштовању људских права и патњи жртава ратних злочина или нешто друго може бити разлог за пропусте да се подрже дјела врхунског умјетничког, али и културно-историјског значаја“, желимо да Вам у односу на ову грубу и тенденциозну опсервацију и претпоставку, прије свега саопштимо да ФЦЦГ, овом прликом није направио никакав пропуст. „Као јавна установа основана са намјером да подстиче производњу кинематографских дјела, са јасним надлежностима које прописује Закон о кинематографији (2015), ФЦЦГ не подржава било какво наметање тематских и проблемских оквира који су дио програмских стратегија или агенде других организација, те такво наметање сматрамо непримјереним и непринципијелним мијешањем у рад установе, без обзира на то колико нека тема у филмској индустрији, а и у самом друштву може изазвати пажње и бити предмет сензационалистичких јавних расправа и дебата“, стоји у одговору.
Они су саопштили и да конкретан конкурс није тематски нити жанровски детерминисан, те да у том правцу нема пожељних нити забрањених тема, него су све теме слободне, као и начин њиховог сценаристичко – продукционог третмана и обраде.
„Када говоримо о „недостатку сензибилитета за кинематографска дјела која имају потенцијал да освијесте друштво и подстакну на суочавање са ратном прошлошћу“, те „обавези ФЦЦГ-а да дјелује просвјетитељски“ како наводите, подсјетићемо Вас да су управо одлукама других Комисија најмање два таква дугометражна пројекта доживјела премијерно приказивање у протеклој години и то, филм „Сирин“, Сенада Шахмановића, који је већинска црногорска копродукција, а који управо почиње са сценом из ратног злочина у Штрпцима и који је „отворио“ Херцегновски филмски фестивал, као и филм „Празник рада“, Пјера Жалице, који је мањинска црногорска копродукција са тематиком посљедица рата у Босни и Херцеговини и који је „отворио“, Сарајево филм фестивал. Констатујући да су управо ова два регионално веома препознатљива филма добила директну подршку ФЦЦГ оповргава тенденциозне наводе којим се, „…надате да Филмски центар нема стратегију да овакве теме заобилази“, наводи се у одговору.
„Уз потпуно разумијевање Вашег разочарања, забринутости и интересовања које поводом овог пројекта исказујете, користимо ову прилику да Вас у смислу евентуалне „одговорности“ обавијестимо да након успјешно спроведене процедуре овог јавног конкурса, иако у законском року нисмо добили примједбе, ни сами нисмо задовољни одлуком стручне Комисије, и сматрамо да одлуке могу бити и погрешне и добре. У том смислу ФЦЦГ ће и у наредном периоду наставити да унапређује своје интерне процедуре одлучивања како би као одговорна лица којима се обраћате у овом допису могла директније утицати на одлуке након реализације конкурса. Предметни филм ће након свјетске премијере и дитрибуције, те посредством наше одличне међурегионалне сарадње са Хрватским аудио-визуелним центром бити промовисан и приказан у Црној Гори у оквиру наших редовних програмских активности“, поручили су Божовић и Јашаровић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

