Фонд ПИО: Спријечили смо штету за пензионере ванредним усклађивањем
1 min readПоводом текста „У раст пензија ушла инфлација од 0,5 одсто“ у којем су објављени и ставови Удружења пензионера „За живот достојан Човјека“, реаговала је стручна служба Фонда пензијско-инвалидског осигурања (ПИО) Црне Горе, чије реаговање преносимо у цијелости.
“Ставови НВО Удружења пензионера ‘За живот достојан Човјека’, потпуно неосновано нарушавају углед Фонда као институције чије су примарне дужности спровођење Закона о ПИО и брига о осигураницима и корисницима права. Нажалост, неутемељене тврдње овог удружења доводе у заблуду пензионере и погрешно их информишу о питањима која су од виталног значаја у смислу коришћења права на пензију.
Прије свега, нагласили бисмо и допунили чињенице које је аутор текста коректно навео на почетку чланка, а које су изузетно важне за разумијевање теме:
– Према подацима објављеним на сајту Монстата (Саопштење бр. 120/2023 од 31.08.2023. године), просјечна бруто зарада у другом кварталу (април-јун 2023.године) у односу на квартал који му претходи (јануар-март 2023.године) забиљежила је раст од 3,1%. Потрошачке цијене у другом кварталу (април-јун 2023. године) у односу на квартал који му претходи (јануар-март 2023.године) године, забиљежиле су раст од 0,5%, што је наведено у званичној публикацији Монстата „Мјесечни статистички преглед број 7 – квартални индекси“, објављеној на сајту ове институције.
– Законом о пензијском и инвалидском осигурању прописано је да се усклађивање пензија врши од 1. јануара, 1. маја и 1. септембра текуће године године, на основу статистичких података, са кретањем потрошачких цијена и просјечних зарада запослених на територији Црне Горе у претходном кварталу у односу на квартал који му претходи, и то у проценту који представља збир 75% процента раста, односно пада потрошачких цијена и 25% процента раста, односно пада зарада ако је стопа промјене индекса потрошачких цијена већа од стопе промјене индекса зарада, или једнака тој стопи.
– Недуго након усвајања Закона о измјенама Закона о ПИО („Сл. лист ЦГ“ број 145/21), Фонд ПИО Црне Горе је дописом од 10.3.2022. године указао на непотпуни обухват периода који се узимају у обзир приликом усклађивања пензија и код надлежне инстанце (Владе Црне Горе) затражио хитно рјешавање овог питања.
– Ранко Алигрудић, в.д. директора Фонда, јесте изјавио да постоји осјећај да је инфлација већа од званичног податка о њеној висини, али се ова изјава није односила на његов лични, већ на општи осјећај који постоји код јавности и пензионера. То не значи да је ванредно усклађивање пензија тражено на основу личног осјећаја г. Алигрудића, већ је оно предложено због чињенице непотпуног обухвата периода усклађивања, у циљу корекције ове аномалије и у обиму који утврђен у складу са истом. У образложењу иницијативе Фонда за ванредредно усклађивање, као правни основ наведен је управо несклад између четворомјесечног законског уклађивања и кварталног (тромесјечног) упоредног периода из којег се узимају подаци, због којег долази до непотпуног обухвата података јер се један (трећи) квартал изоставља. Имајући у виду наведено, Фонд је урадио пројекцију усклађивања, као једину могућност у овом тренутку, и у њу укалкулисао параметре који би били изостављени у примјени законског усклађивања. Влада је прихватила ову иницијативу те је на сједници одржаној 13.10.2023. године донијела закључак којим се Фонд задужује да изврши ванредно усклађивање пензија од 1. септембра, за 2,55 одсто.
Када знамо све горе наведене чињенице, можда није наодмет и нагласити неколико општепознатих података.
1. Према Закону о ПИО, Фонд ПИО Црне Горе је организација која врши јавна овлашћења приликом рјешавања о правима и обавезама из пензијског и инвалидског осигурања. Фонд има својство правног лица са правима, обавезама и одговорностима утврђеним овим законом и Статутом Фонда, а за свој рад одговара Влади.
2. Начин усклађивања пензија прописан је Законом о ПИО, а врши се у складу са званичним статистичким подацима.
3. Надлежно тијело за производњу званичне статистике у Црној Гори је Управа за статистику Црне Горе – МОНСТАТ.
У уводном дијелу предметног текста, НВО Удружење пензионера ‘За живот достојан Човјека’ изнијело је примједбе на методологију која се примјењује у Монстату, као и на Закон о ПИО, у смислу одредби којима је дефинисано усклађивање пензија, што не сматрамо спорним јер свако има право на мишљење и има право износити своје ставове, уз одговарајућу аргументацију. Као што смо навели, Фонд ПИО Црне Горе је 8 мјесеци прије регистровања наведеног удружења указао на несклад у прописаном усклађивању пензија и о томе обавијестио надлежне инстанце, иницирајући измјену Закона о ПИО. Међутим, оно што сматрамо спорним јесте врло малициозно манипулисање јавношћу на начин да се поступање Фонда, које је у потпуности у складу са Законом и подацима надлежних институција, изједначи са незнањем и небригом о пензионерима.
А како је то изведено?
На страну чињеница да се наведено удружење позива на ‘Закон о Фонду ПИО’, иако такав закон не постоји, много више чуди поимање усклађивања пензија које подразумијева креативно тумачење одредби Закона о ПИО. Тако, наведено удружење у свом обраћању, поред помињања ‘правног кумбуља’ и ‘математичке рашомонијаде’, констатује и да се поступање Фонда, одн. припрема и доношење одлука о усклађивању пензија, може сматрати за ‘незнање, небригу и посве одокативно када је о пензионерима и суштини одлуке ријеч…’, а у даљем тексту се наводи: ‘Коначно, ако изађемо из крутих и неусклађених законских оквира, и додатно томе погрешног обрачуна, правило је да се увијек узима варијанта која је повољнија за кориснике.’ Иза овако помпезних ријечи, Удружење врло перфидно упире прстом у Фонд, окривљујући га за неадекватно усклађивање пензија.
Али о чему се заправо ради?
Ради се о томе да НВО Удружење пензионера ‘За живот достојан Човјека’, према изнесеним ставовима, сматра да би Фонд требало да законе спроводи селективно и по свом нахођењу, кривотворећи статистичке податке надлежних државних инстанци и кршећи одредбе Закона о ПИО, популистички називајући овакво незаконито понашање ‘изласком из крутих и неусклађених законских оквира, и додатно томе погрешног обрачуна’ и окривљујући Фонд да је могао, а није желио, донијети одлуку о већем степену усклађивања, само да је макар мало бринуо о пензионерима. На крају, манипулација се заокружује констатацијом ‘правило је да се увијек узима варијанта која је повољнија за кориснике’, што јесте истина, али за ситуацију када корисници могу користити једно од више законом прописаних права. Закон ни у ком случају не омогућава Фонду да формулу израчуна усклађивања пензија тумачи креативно и да је мијења, већ је Фонд у обавези поступати искључиво у складу са истим, те се наведено начело не може примјенити и за ову област.
Очигледно је да НВО Удружење пензионера ‘За живот достојан Човјека’ сматра да би његове примједбе на методологију Монстата и Закон о ПИО требало да буду уважене на начин да Фонд поступи супротно Закону и уђе у зону незаконитог рада.
Насупрот томе, аксиом сваког запосленог у Фонду ПИО Црне Горе мора бити искључиво примјена и строго поштовање закона, а свако другачије поступање повлачило би за собом кривичну одговорност.
Уколико Удружење сматра да закони или методологије рада одређених институција нијесу адекватни, иницијативу за њихову измјену би требало да упути надлежним инстанцама, а не да од Фонда тражи примјену тих иницијатива без законског основа.
Позивамо представнике Удружења да се у случају постојања било каквих нејасноћа у вези са примјеном Закона о ПИО обрате Фонду за појашњење, гдје ће као и до сада бити примљени са уважавањем и гдје ће им бити презентовани сви детаљи о раду Фонда. Да су то учинили и овом приликом, могли су се упознати са чињеницом да Управни одбор Фонда пуноважно усваја одлуке уколико за њих гласа најмање четири члана, као и да је звање ‘предсједавајући Управног одбора’ дефинисано Пословником о раду Управног одбора Фонда ПИО Црне Горе и његових радних тијела. Наиме, Статутом Фонда прописано је да се начин рада и одлучивања и друга питања у вези са радом Управног одбора ближе уређују Пословником о раду, којим је ово звање дефинисано за изузетан случај, у коме се Управни одбор Фонда сада и налази. Наведено није никаква новина, већ постоји дуги низ година.
На крају, још једном исказујемо своју пуну посвећеност законитом раду и интересима осигураника и корисника права. Наглашавамо да је, и поред несумњиве потребе за измјеном дијела закона који се односи на усклађивање пензија, ванредним усклађивањима од 1. маја и 1. септембра непотпун обухват периода усклађивања анулиран, те пензионери нијесу на губитку. Очекујемо да ће процедура измјене Закона која је у току бити окончана прије наредног усклађивања, које слиједи 1. јануара. У супротном, Фонд ће поново иницирати одговарајуће ванредно усклађивање, како пензионери не би били оштећени“, наведено је у реаговању.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: