ИН4С

ИН4С портал

Фонд за науку у Србији већи за 46,3 одсто

1 min read
Србија је последњих пет година повећала буџет за науку за 46,3 одсто, каже министар просвете Младен Шарчевић.

илустрација

Србија је последњих пет година повећала буџет за науку за 46,3 одсто, каже министар просвете Младен Шарчевић.

Он је, на данима Обједињеног института за нуклерна истраживања (Дубни) који се одржавају у САНУ у Београду, рекао да је министарство спровело комплетну реформу система финансирања научних истраживања и да се са пројектног финансирања прешло на институционално.

Подсјећа да је први конкретан корак у тој реформи направљен у децембру 2018. године, када је усвојен Закон о Фонду за науку, а да је основна намера била да се комплетна процедура и управљање пројектним позивима одвија преко Фонда за науку.

Министар је подсјетио да је Влада Србије усвојила Стратегију паметне специјализације и Стратегију за развој вјештачке интелигенције.

„Фонд за иновациону делатност континуирано расписује позиве за програме који подржавају сарадњу науке и привреде“, нагласио је Шарчевић и додао да се улаже у научно-технолошке паркове у Србији.

Наводи да је повећан капацитет парка у Београду, у Научно-технолошки парк у Новом Саду уложено 23,9 милиона евра, за парк у Нишу 10 милиона евра, да је за опремање парка у Чачку издвојено 2,7 милиона евра.

„Наших 446 организација учествује у 311 европских пројеката у оквиру Хоризонта 2020 програма са уговореним буџетом од 102,6 милиона евра“, нагласио је он.

Финансирају се, како је рекао, и нови пројекти са Кином у области биомедицине, пољопривреде, обновљивих извора енергије, роботике и машинства, заштите животне средине.

Обједињени институт за нуклеарна истраживања, који се налази у Дубни бави се изучавањем фундаменталних својстава материје. Има 18 чланова, а од европских земаља чланице института су Румунија, Бугарска, Пољска, Словачка, Чешка, а придружени чланови су Њемачка, Италија, Мађарска и Србија.

Капитални уређаји у овој институцији су нуклеарни реактор, три јонска извора и најновији уређај – Нуклетрон.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *