ИН4С

ИН4С портал

Форин офис: Прогон Хришћана у свијету достигао геноцидан опсег

1 min read
Број Хришћана у Ираку пао са 1,5 милиона прије 2003. на 120000, а у Сирији са 1,7 милиона на испод 450000.

Сиријски патријарх Антиохијске цркве Игњатије Афрем II служи литургију у разрушеном Храму Пресвете Богородице у сиријском граду Дејр Езору. Фото: АФП

Хришћани су најпрогоњенија религијска група која се суочава са скоро геноцидним нивоом злостављања у неким дјеловима свијета, наводи се у Извјештају који је наручило британско Министарство спољних послова, преноси РТ.

У Извјештају који је сачинио трурски бискуп и англикански мисионар Филип Маунтстивен истиче се да сваки трећи Хришћанин широм свијета трпи неку врсту угњетавања.

„Хришћани су најчешће таргетирана група.

Докази указују да је антихришћански прогон географски најраширенији, а начини њиховог прогањања и злостављања све су суровији. У неким регијама, ниво и начин  прогона примакли су се међународној дефиницији гецонида“, наводи бускуп.

Ко је без гријеха, нека први баци камен

Британски министар спољних послова Џереми Хант, који је наручио Извјештај прошле године, признао је да је „политичка коректност“ допринијела злостављању Хришћана, те критиковао владе широм свијета што су „држале очи затворе“ по том питању. Иако је лако осудио државе – бивше колоније Британије, своју државу није критиковао. Са висине безгрешног судије, Хант је бацио камен на кривца, не сјетивши се себе.

Додуше, он је запазио да је „политичка коректност“ британске дипломатије допринијела данашњој ситуацији.

„Оно што смо заборавили у тој атмосфери политичке коректности јесте да су Хришћани прогоњени и да представљају једне од најсиромашнијих људи на свијету“, казао је Хант.

Хришћани у Ираку

Према извјештају бискупа од Трура, број Хришћана на Блиском истоку и Сјеверној Африци пао је са 20 одсто колико их је било почетком прошлог вијека, на само 4 одсто данас.

Једино што Хант није учинио јесте да подвуче колика је улога Велике Британије у свему томе. Извјештај се наиме, односио на прогоне на Блиском истоку, Африци, Азији и Латинској Америци. Нема извјештаја за Европу, јер би се тада морало говори о Космету.

У извјештају, примјећује РТ, се не помиње ријеч „инвазија“ коју су починиле Велика Британија и САД, када су извеле инвазију на Ирак 2003. године, а која је дала простора незаустављивом насиљу, укључујући успон Исламске
Државе у Ираку и Сирији.

„Извјештај не наводи да је број Хришћана у Ираку пао са 1,5 милиона прије 2003. на 120000, а у Сирији са 1,7 милиона на испод 450000“, напомиње се у тексту РТ-ја.

Они су још једном прозвали чувену „политичку коректност“ Запада, те шта она заиста представља западним државама.

„Са британским и НАТО савезницима, који су фаворизовали ‘режимске промјене’ у Дамаску за Запад је политички некоректно истаћи да су сиријски Хришћани сигурни на територијама које контролише сиријска влада, а прогоњени у оним дјеловима државе које контролошу ‘модерни побуњеници’ подржани Западом, као што је „Исламска  војска“ и „Освајачки фронт“.

А британске „затворене очи“

Martovski pogrom
Мартовски погром

Шта би тек било да су у Извјештај укључили и Косово и Метохију, и оно што се десило и дешава Србима – Хришћанима, од паљења и рушења цркви и манастира до прекопавања њихових гробаља, и свих видова насиља.

Шта би било да су се и бискуп и министар сјетили да је њихова Британија не само активно помагала терористичку ОВК у борбама против Југословенске армије, и прогон Хришћана, већ и данас ћутке и са одобравањем гледа на злочине.

Ханта, ако је случајно заборавио, можда треба подсјетити, да су њихови војници и након 1999. пуних 20 година имали прилику да нешто учине и заштите хришћанско становништво и монаштво на Космету, али су одлучили да стоје на страну гледајући погром, мучења и уништења.

Прочитајте још:

Монтенегро убија аманет књаза Николе његовим оружјем

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy