(ФOTO) Нови водећи брод црноморске флоте Русије забележен на западним сателитским снимцима
1 min read
Фото: Брод пројекта 23900 Иван Рогов
Нови водећи брод Црноморске флоте Русије коначно је забележен на западним сателитским снимцима – реч је о импозантном броду огромних димензија, преноси војни портал Дифенс експрес.
Према доступним снимцима, реч је о универзалном десантном броду пројекта 23900 „Иван Рогов“, једном од два планирана носача који би у блиској будућности требало да преузму улогу командног брода руске флоте у Црном мору, након што је крстарица „Москва“ потопљена 2022. године.
Већи од „Москве“ – нова снага руске морнарице
Према информацијама које су објављене, нови брод је знатно већи од „Москве“. Дугачак је чак 220 метара, широк 40 метара, а његово пуно депласман достиже око 30.000 тона. На броду ће моћи да се укрца до 900 припадника морнаричке пешадије, а биће способан да транспортује 75 јединица оклопне технике, 3 мала десантна чамца и 15 хеликоптера, укључујући Ка-29 и борбене Ка-52К.
Ова импозантна пловећа база представља директан покушај Москве да поврати баланс снага у Црном мору, нарушен након озбиљних губитака током рата у Украјини, укључујући и саму „Москву“.

Напредак градње видљив из свемира
Украјински Дифенс експрес је објавио актуелне снимке, упоредивши их са претходним из јула 2024. године, које је поделио познати ОСИНТ аналитичар М.Т. Андерсон. Прогрес је очигледан – труп брода је скоро комплетиран, а активности на палуби указују на убрзане радове.
Брод се гради у бродоградилишту „Залив“ у Керчу, а кобилица је положена још у јулу 2020. године. Ипак, према проценама западних аналитичара, прва испитивања на мору неће се догодити пре 2027. године.
Шта је Пројекат 23900?
Пројекат 23900 „Иван Рогов“ представља нову класу универзалних десантних бродова (УДК) које развија Руска Федерација као одговор на западне носаче хеликоптера и амфибијске платформе попут француских Мистрал бродова. Ови бродови су намењени извођењу амфибијских операција, ваздушних десанта, поморске подршке, као и командовању поморским групама.
Геополитички и војни значај
Изградња ових бродова долази као одговор на губитке Црноморске флоте и покушај Москве да обнови морнаричку моћ. Њихово присуство, нарочито у Црном мору и Медитерану, може драматично променити баланс снага, посебно ако се опреме системима за електронско ратовање и ПВО.
oruzjeonline

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


E da je cg ovaj,kokiko robe bi dognali iz kolumbijeeeee!