(ФОТО/ВИДЕО) „Ако лаже коза, не лаже рог“: Ада Бојана се уништава, а сви бјеже од одговорности
1 min readПортал ИН4С је већ писао о уништавању једног од најљепших туристичких дестинација, неодговорности државе и локалне самоуправе, тј. апсолутној незаинтересованости за рјешавање проблема са којима се мјештани најјужнијег црногорског града суочавају.
Оно што посебно истичемо овога пута јесте још једно избјегавање одговорности за урађено.
На фотографијама које објављујемо се налазе сателитски снимци Ада Бојане, ушћа ријеке у Јадранско море, из 2007. и 2020. године. И лаицима је јасно, на први поглед, колики је степен уништења еко система ове оазе.
Овим поводом смо контактиралли три релевантне адресе како бисмо добили коментар. Поставили смо сљедећа питања:
- Зашто се ушће Бојане не продубљује, а које је толико плитко да се локални рибари редовно насукају када пролазе чамцима?
- Колико је добит државе од продаје пијеска који се експлоатише са овог бисера туризма? Полазимо од претпоставке да држава приходује огромне суме новца када је важније пијесак продавати грађевинским фирмама него очувати еко систем Ада Бојане.
- Ко је директно одговорна особа за стање Ада Бојане? Ко одлучује и доноси одлуку да се ова омиљена туристичка дестинација уништи?
Из Министарства одрживог развоја и туризма су нас упутили на ЈП Морско добро и Управу за воде. Иста питања смо прослиједили и поменутим институцијама.
Управа за воде напала наш портал због постављених питања
У одговору Управе за воде, који потписује извјесни Дамир Гутић, прије одговора је особа дала себи за право да буде и стручњак за постављање питања, па смо по његовим ријечима поставили „тенденциозна и неутемељена питања-тврдње, која долазе од људи или медија који говоре без одговорности за изречено“.
Ми, и поред лоше намјере Гутића и Управе за воде, преносимо њихове одговоре интегрално:
У складу са Пројектом одржавања проточности десног рукавца ријеке Бојане, изводе се радови испумпавања наталоженог материјала у десном рукавцу ријеке Бојане и зони ушћа. Циљ је да се постигне проточност која би обезбиједила исталожавање материјала у море. Полукружни “родом” који се налази на удаљености од око 150 метара од ушћа није предмет ових радова.
Држава није продавала пијесак који је извађен из десног рукавца. Закључком Владе предвиђено је да се сав материал који је извађен у дијелу близу ушћа може искористити искључиво за ревитализацију плаже на Ади Бојани. У априлу 2019. године већ је уступљено 112 000 м3 материјала за ревитализацију и проширивање плаже на Ади Бојани. Дјеловањем временских фактора тај дио плаже је поново изгубљен.
Све државне институције спроводе активности из своје надлежности како би се овај јединствени пејзаж сачувао. То јесте комплексан процес који траје и неће бити завршен брзо, али ће држава урадити све што може да Аду Бојану сачува и унаприједи њено стање.
ЈП Морско добро: Радове на продубљивању корита десног рукавца Бојане реализује Управа за воде Црне Горе
Након што смо добили одговоре ЈП Морско добро, гдје се већ у првој реченици одговорност преноси на Управу за воде, много нам је јасније било зашто смо добили онако агресиван одговор Гутића и зашто је сматрао питања нападом.
—
Радове на продубљивању корита десног рукавца Бојане реализује Управа за воде Црне Горе, сходно Закључцима Владе Црне Горе, а у циљу постизања веће проточности ријеке Бојане, док је Јавно предузеће за управљање морским добром задужено да опредјели дио средстава за наведене активности.
Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе је на јесен 2017. године извело радове на отварању ушћа Бојане, а испумпани пијесак је тада распланиран на плажи Ада Бојана сходно експертском налазу стручњака геохидрологије.
Активности у циљу ревитализације плаже рађене су и на прољеће 2019. године, а исте нису дале трајно рјешење усљед временских непогода.
Претходно искуство показује да је неодрживо само насипати пијесак на обалу без додатних интервенција, јер током невремена исти буде поново однешен са плаже. Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе је у 2020. години пренијело средства Министарству одрживог развоја и туризма за израду Студије заштите и ревитализације ове плаже.
Студија треба да одреди јасне смјернице гдје и на који начин је потребно распланирати депоновани пијесак, како би се постигла одрживост самог насипања.
Министратво одрживог развоја и туризма је изабрало обрађивача Студије и њена израда је у току.
(ВИДЕО) Док се институције играју пребацивања, Ада Бојана полако НЕСТАЈЕ
А ево шта су наше камере забиљежиле на реону ушћа, десног рукавца и саме Ада Бојане:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Tuga…