ИН4С

ИН4С портал

Фотоелектрика на прагу револуције

1 min read
На овом пољу Русија не само да не заостаје, већ је избила на сами врх технолошког развоја.

Свијет вапи за соларном енергијом. Соларне електране, на крововима кућа соларни панели који снабдијевају сву кућну електронику, транспорт на соларни погон – ово није само перспективно истраживање, већ стварни правац индустрије која се бурно развија.

На овом пољу Русија не само да не заостаје, већ је избила на сами врх технолошког развоја.

До сада се соларна енергетика ослањала на фотоелектричку технологију, која је дозвољавала да се око 20% соларне енергије претвори у електричну.

Главни недостатак ове, општеприхваћене, технологије су димензије соларних панела. Осим тога, панели су веома осјетљиви на савијање и ударе, па су за њихов дизајн били неопходни специјални алуминијумски рамови и стеге.

Ту на сцену ступа треће покољење соларних батерија, заснованих на органским материјалима. Иако је њихов развој започео прије 10 година, још увијек се не производе у значајним количинама. Међутим, динамика научних истраживања ове области даје нам за право да кажемо да будућност фотоелектрике лежи у материјалу названом перовскит.

„У процесу изучавања овог једињења и побољшања његове архитектуре, научници су успјели да подигну његову ефикасност на 22% за мање од 10 година, а горња граница још није додирнута”, оцјењује руководилац лабораторије перспективне соларне енергетике Националног истраживачко-технолошког универзитета МИСИС из Москве, Алдо ди Карло. Ова граница, код комерцијалних материјала, већ 40 година стоји на 20%.

Ова револуција ће најприје погодити грађевинарство. Технологија штампања фотоелектричних ћелија на флексибилне материјале омогућиће да се буквално цијела зграда облијепи соларним батеријама. И не само споља, већ ће се моћи искористити и енергија унутрашње расвјете. Створена енергија ће бити довољна за покретање бежичних уређаја, свих врста сензора, па и за допуњавање телефонске батерије.

Тако ће соларни панели замијенити рекламне банере, а прозори ће постати соларни панели. Током дана ће изгледати као обично стакло, али ће производити струју довољну за ноћну расвјету.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *