Француска: Избори у Сирији срамни, Русија: Избјегавање вакуума
1 min readМинистарство спољних послова Француске оцијенило је парламентарне изборе који се данас одржавају у Сирији као срамоту у организацији „угњетавачког режима“, док је шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров рекао да избори имају за сврху да се избјегне правни вакуум до нових, пријевремених избора.
Француско Министарство спољних послова је истакло да одрживи избори у Сирији могу бити одржани тек након политичке транзиције и усвајања новог устава, преноси Реутерс.
„Француска осуђује ове срамне изборе које организује режим. Избори се одржавају без кампање, под окриљем угњетавачког режима и без међународних посматрача“, изјавио је данас портпарол француског министарства Ромен Надал.
Он је нагласио да могу бити валидни само избори у оквиру резолуције УН која утире пут транзицији у земљи.
Истовремено, руски министар Лавров рекао је да данашње гласање у Сирији има за сврху да се избјегне правни вакуум у земљи док не буду одржани пријевремени избори у складу са новим уставом.
„Стране у Сирији ће морати да се усагласе по питању новог устава и начина на који виде структуре које су потребне како би се обезбиједила сигурна транзиција ка новом систему“, рекао је Лавров новинарима.
Према његовим ријечима, већ је јасно да би нови устав требало да буде донијет као резултат овог политичког процеса, на основу којег треба да буду одржани нови, пријевремени избори, наводи британска агенција.
„Али, прије него што се то догоди, требало би избјећи било какав правни вакуум… Избори који се данас одржавају имају за сврху да одиграју улогу спрјечавања правног вакуума“, закључио је шеф руске дипломатије.
У дјеловима Сирије под контролом снага предсједника Башара ал- Асада јутрос су отворена биралишта, на којима грађани гласају за нови сазив парламента, иако противници режима одбацују те изборе као незаконите.
Гласачка мјеста су отворена јутрос у седам часова по локалном, односно шест по средњеевропском времену, на подручју под владином контролом, што чини око једне трећине укупне територије Сирије и обухвата око 60 одсто становништва те земље, пренио је АФП.
То су други парламентарни избори у Сирији од избијања рата 2011. године, при чему је првобитно 11.341 кандидат поднио документе за учешће у трци за једно од 250 миеста у парламенту. У трци је на крају остало око 3.500 кандидата, док су се други повукли „наводећи да немају шансе да побиједе“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: