ИН4С

ИН4С портал

Француска од 2020. забрањује пластични прибор и посуђе

1 min read

Француска од 2020. године забрањује коришћење пластичног посуђа и прибора за јело осим биоразградиве пластике, што је једна од мера борбе против климатских промена, али ту иницијативу не поздрављају сви, већ позивају Европску комисију да реагује на кршење прописа о слободном протоку робе.

Забрана ће бити уведена у оквиру закона о енергетској транзицији за такозвани „зелени раст“, који је усвојен крајем августа, наводи француски портал Еxпреш.ливе.

Од 1. јануара 2020. године Французи више неће смети да користе прибор за јело, чаше и тањире за једнократну употребу од пластике, осим ако нису направљени од материјала биолошког порекла.

Међутим, француски ентузијазам не деле сви – плану француских власти противи се организација „Пацк2Го Еуропе“, са седиштем у Бриселу, која заступа европске произвођаче амбалаже.

„Тражимо да Европска комисија одмах предузме законске мере против Француске због кршења европског права“, изјавио је Имон Бејтс, генерални секретар те организације, која сматра да се француска иницијатва коси са европским законом о слободном протоку робе.

Уколико Европска комисија не интервенише, „Пацк2Го“ намерава, како упозорава, да покрене правосудну акцију како би блокирала план француских власти.

Нема никаквих доказа да органски материјал може да донесе додату еколошку вредност, тврди Бејтс, упозоравајући да би проблем отпадака могао постати још већи јер ће потрошачи мислити да ће амбалажу моћи да бацају унаоколо пошто је реч о биоразградивим производима.

Употреба пластике је ограничена или забрањена у многим деловима света, па је тако индијска држава Карнатака већ забранила коришћење пластике.

Сан Франциско је пре две године забранио употребу пластичних кеса и боца, док у Британији потрошачи морају да доплате ако користе пластичну кесу, наводи француски портал.

Француски политичар Араш Дерамбарш, члан градског већа у општини Курбвоа у Паризу, који је већ успешно водио кампању забране супермаркетима да бацају непродату храну, сматра да је проблем рециклирања опши европски проблем, наводи Хина.

„Проблем рециклирања постоји у свим европским земљама“, рекао је Дерамбарш за британски „Индипендент“.

Дерамбарш сматра да такав закон треба изгласати у свим европским земљама како би се ухватили у коштац с великим проблемом отпада.

Француски председник Франсоа Оланд најавио је да је забрана пластичног прибора само део велике операције којом Француска „намерава да себе учини узорном земљом у процесу смањења емисија гасова с ефектом стаклене баште, диверзификације енергије и већег коришћења обновљивих извора енергије“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy