Французи би да укину маме и тате!?
1 min readКо ће бити први, а ко други родитељ? Ова хијерархијска дилема могла би ускоро да се нађе пред француским мамама и татама, ако предлог закона о школи буде задржао спорни амандман, око кога се у француској јавности подигла велика бура.
Присталице ове промјене истичу да је досадашњи систем заостао у односу на савремене промјене у друштву. Дијете данас може да има двије маме или двојицу тата, што проистиче из могућности склапања. А има и доста једнородитељских породица, у вријеме када су разводи веома честа појава.
Противници оваквих промјена, међутим, истичу да се ради о апсолутној дехуманизацији и непоштовању традиционалних породичних вриједности. Поставља се и питање ко ће пристати да буде „важнији“, а ко мање важан родитељ приликом потписивања дозвола за дјечји излазак у биоскоп или овјере ђачких књижица.
Покушавајући да смири ситуацију, министар образовања и омладине Жан-Мишел Бланке је поручио да у школи свако дијете треба да се осјећа добро, без обзира на структуру породице из које долази. Ипак, признао је да формулације „родитељ један“ и „родитељ два“ нису идеалан избор и да стварају доста проблема.
Француски систем гласања је такав да се о предлогу закона најприје изјашњавају посланици, потом сенатори, па се враћа на изгласавање у скупштини. У међувремену, власти предлажу да се, послије прашине која се подигла, уведу измјене новим амандманом, тако што би се умјесто „родитељ један“ и „родитељ два“ увела кућишта „отац – мајка, отац – мајка“, па би дјеца и родитељи сами прецртавали и бирали у комбинацији шта им више одговара!
То је довело до нових полемика, нарочито међу онима који су се већ противили дозволи склапања истополних бракова, што је својевремено довело до великих манифестација у оквиру којих је на улицама протестовало више од милион људи.
Да би ублажио полемику, министар Бланке истиче да појам оца и мајке неће бити укинут у школским формуларима, али и да сви морају да буду задовољни када их буду попуњавали. Очигледно је да ће морати још да се поради на доброј формули. Да ли ће ново слово закона изнедрити олакшицу, уврједљив упитник или неслану шалу рангирањем важности родитеља, питања су која у Француској тек треба да добију одговор.
Прочитајте још:
Васељенски патријарх: СПЦ једина канонска црква у Црној Гори
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: