ИН4С

ИН4С портал

Французи преузели управљање београдским аеродромом

„Ванси“ је од поноћи званично преузео концесионо управљање београдским аеродромом на 25 година.

Француска компанија „Ванси ерпортс“ уплатила је једнократну концесиону накнаду од 501 милион евра за аеродром „Никола Тесла“ у Београду. „Ванси“ је од поноћи званично преузео концесионо управљање београдским аеродромом на 25 година, преноси „Спутњик“.

Уговор о концесији, подсјећа овај медиј, београдског аеродрома „Никола Тесла“ на 25 година потписан је 22. марта са француском компанијом „Ванси ерпортс“, у присуству премијера Србије Ане Брнабић.

Међународни тендер је спроведен од 10. фебруара 2017. кроз фазу претквалификација, фазу необавезујућих понуда и фазу обавезујућих понуда, а одлука је донијета 5. јануара 2018. године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Французи преузели управљање београдским аеродромом

  1. U čiji džep lete naše pare sa Aerodroma „Nikola Tesla“?

    Kako se nasilnički i neposlovno ponaša država, kada je većinski vlasnik u nekom preduzeću, najbolje se vidi iz slučaja Aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu.

    Prvo je Aerodrom državi isplatio dividendu knjiživši to kao gubitak, čime je prikazano negativno poslovanje pred kraj prošle godine, a zatim je objavljeno kako se gubici Er Srbije saniraju tako što je ovo preduzeće oslobođeno plaćanja aerodromskih taksi, i to do kraja ove godine.

    Konačno, Vlada je svojom diletantskom i štetočinskom politikom oborila vrednost ovog preduzeća, koje bi inače veoma uspešno poslovalo i moglo dobro da se kotira i na berzi. Stručnjaci razlog za opadanje vrednosti Aerodroma „Nikola Tesla“ vide najviše u činjenici da se priprema njegova privatizacija, a strani kupac ne želi i da skupo plati firmu i da istovremeno bogato nagradi vlast.

    Direktan krivac za istorijski pad vrednosti akcija Aerodroma je novoosnovano javno preduzeće „Aerodromi Srbije“ koje na prvom mestu treba da izgradi aerodrom kod Kraljeva „Lađevci“, odnosno „Morava“.

    Priča o izgradnji ovog aerodroma uvek se iznova pokreće u predizbornim kampanjama. Prvi koji je krenuo u izgradnju ovog civilnog aerodroma bio je Velimir Ilić koji je 2006. obećao brzu transformaciju dosadašnjeg vojnog aerodroma u civilni. Tadašnji ministar vojske Dragan Šutanovac obećao je 2009. otvaranje aerodroma naredne godine, a 2010. je Mlađan Dinkić tvrdio kako će civilni aerodrom biti otvoren 2011. godine.

    U aprilu 2012, u jeku predizborne kampanje, Boris Tadić je obećao poletanje prvog civilnog vazduhoplova sa ovog aerodroma naredne godine, i odmah potpisao sporazum sa turskim ambasadorom o donaciji vrednoj 10 miliona evra za dogradnju piste.

    Čim su na vlast došli naprednjaci oni su otkazali ovaj aranžman sa Turskom izražavajući sumnju da ta zemlja na ovaj način želi da stekne kontrolu nad našim civilnim vazduhoplovstvom. Zbog toga je ironija sudbine činjenica da se sada upravo jedna turska kompanija tretira kao najozbiljniji potencijalni kupac Aerodroma „Nikola Tesla“ u Beogradu.

    Zorana Mihajlović je u februaru 2015. najavila otvaranje civilnog aerodroma kod Kraljeva do kraja te godine. Umesto toga, predsednik Vlade Aleksandar Vučić je decembra 2015. pripremajući se da raspiše vanredne parlamentarne izbore, izrazio nameru da se „pojačaju aerodromi u Nišu i kod Kraljeva“, s tim što ovaj poslednji još nije ni napravljen. Budući da je „Nikola Tesla“ jedini aerodrom u Srbiji koji uspešno posluje, njegov zadatak je da finansira predizborno laganje o navodnoj mreži 30 aerodroma u Srbiji, a prvenstveno „izgradnju“ Morave kraj Kraljeva. Iz tog razloga je vrednost akcije tog preduzeća sa 1.000 dinara za kratko vreme pala na samo 500 dinara sa tendencijom daljeg sunovrata.

    Uprkos ovoj činjenici, Vlada u predizbornoj kampanji najavljuje privatizaciju Aerodroma za najmanje pola milijarde evra, što bi značilo oko 15 evra po akciji. Gotovo da je neverovatno da bi bilo ko platio tri puta više od aktuelne cene na berzi, osim ako mu se ne obeća nešto što javnost još uvek ne zna. Zbog toga su sve glasnije sumnje kako nam se sprema još jedan u nizu tajnih ugovora.

    Iako svota od 500 miliona evra u ovom trenutku deluje kao veoma visoka, radi se o potcenjivanju prave vrednosti ovog preduzeća. Dodatni problem koji utiče na obaranje cene jeste nepoznanica o budućem ponašanju menadžmenta Er Srbije. Naime, još uvek javnost ne zna da li je Etihadu, koji je preuzeo vođenje srpske nacionalne avio-kompanije, tajnim aneksom osnovnog ugovora omogućeno da matični aerodrom Er Srbije izmesti iz Beograda. Ako je to urađeno, onda bi privatizacioni kupac dobio mačku u džaku.

    Tako se konačno pokazuje sva pogubnost dosadašnje privatizacione politike Aleksandra Vučića, koja je nekadašnji JAT „spasla“ tako što je nastavila da finansijski pomaže novog avio prevoznika i da istovremeno obara cenu Aerodroma „Nikola Tesla“ praveći tako budžetu duple troškove.

    Aleksandar Vučić planira da ostane još dugo na vlasti. Pljačkaće Srbiju do sudnjeg dana. Sve dok ne skonča.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy