ИН4С

ИН4С портал

Фрањо Туђман 1942. године радио у влади НДХ

1 min read

Први хрватски председник и бивши генерал ЈНА Фрањо Туђман, радио је 1942. године у Министарству домобранства Независне Државе Хрватске, судећи по историјским документима до којих је дошао и које је објавио загребачки “Национал”, пишу београдске Новости.

Тај детаљ из своје биографије Туђман је затајио, а прве трагове који су водили открићу изнео је Јосип Манолић.

Према писању Новости, редакција загребачког недељника у свом истраживању дошла је до докумената који откривају где је Туђман боравио тих ратних година, а један од њих указује да је сам Туђман тврдио како је запослен у Министарству оружаних снага НДХ. Постоје и документи из полицијске архиве из којих се види на којој је адреси био пријављен и где је боравио у Загребу док је Анте Павелић био на челу НДХ. Тако до сада потпуно непознати папири откривају да је он становао у Херцеговачкој улици у Загребу, који је делио са једним новинаром, а део тога открива и Манолић у својој новој књизи “Шпијуни и домовина” која ускоро излази у Загребу.

Тај део Туђманове прошлости никада нико није истражио и постојала је “рупа” у његовој биографији од годину-две.

Сам Туђман, пишу Новости, о тим првим годинама рата није много говорио, већ је само истицао детаљ када се одлучио да оде у партизане. У једној енциклопедији је назначено да је као левичар био притворен 1940. године, а да је његова породица подржавала Хрватску сељачку странку.

nacionaln-tudjman

Званично је увек наглашавано да је 1941. године Фрањо Туђман прекинуо школовање и укључио се у антифашистички покрет, али о томе да је радио у Министарству домобранства до сада није било ни речи. Његови биографи само су написали да је 1942. године постао члан Комунистичке партије Југославије и да је деловао на подручју северозападне Хрватске и био руководилац илегалне партизанске штампарије.

Иако је седамдесетих година, после хрватског пролећа, Фрањо Туђман био осуђен на затворску казну због национализма, Јосип Броз Тито га је увек бранио и чак поручио “Туђману не паковати”.

Нова открића из Туђманове биографије свакако ће да изазову разне полемике у Хрватској, јер је Туђман и као високи официр ЈНА, али и касније, осуђивао усташки покрет и био веома критичан према НДХ.

Чињеница да је и сам радио у систему који је формирао Павелић много тога мења и отвориће историчарима нове путеве.

Када је реч о Јосипу Манолићу, он је деведесетих година био један од најближих сарадника Фрање Туђмана и његов човек од поверења. Манолић се са Туђманом разишао у време када му је леђа окренуо и Стјепан Месић. Прва књига Манолићевих мемоара изазвала је различите реакције, а друга најављена књига доста је експлозивнија и открива многе непознате детаље не само из Туђмановог живота, већ из времена послератне Југославије.

Туђманово министарство

Хрватско домобранство био је од 1942. године назив за оружане снаге НДХ. Делило се на копнену војску, морнарицу и ваздушне снаге, а дезертерство је било стално на дневном реду фантомског Павелићевог министарства.

У саставу оружаних снага НДХ било је 130.000 људи, а заклетва коју је прописало министарство у којем је радио и Туђман је гласила: “Присежем Богу свемогућем и свезнајућем, кунем се свим што ми је на свету драго и свето, дајем поштену реч, да ћу Независној Држави Хрватској и поглавнику као њеном представнику увек бити веран”.

Извор: Новости

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Фрањо Туђман 1942. године радио у влади НДХ

  1. Таква је већина фамозних хрватских комуниста и партизана. Најчешће су до 1944-те били гдје и Туђман. Након што су нањушили како се развија ситуација, нашли су се на страни која добија. Па су након 45-те као “ заслужни и доказани антифашисти“ вршили геноцид над Талијанима у Истри. Формула већ постаје распознатљива „Убаци се на добитничку страну и врши геноцид над ким ти се пружа прилика, те тако стварај „лијепу“ нашу.“

    Карактеристичан је случај и Владимира Назора, који је 41-ве, по уласку њемачке војске и проглашењу НДХ, држао говор пред масом у Загребу, у којем је позивао на истребљење Срба. Послије је он, вјероватно по задатку, убачен у партизане, гдје је да би се пробио што више и доказао своје наводно југословенство, написао пјесму о прогону Срба, пишући о плачу мајке православне. Може се претпоставити колико је био искрен док је то писао.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy