ИН4С

ИН4С портал

Фреске српских манастира сачуване дигитализацијом

1 min read
У оквиру Претраживача, на домену kultura.rs или kultura.srb, посјетиоци су у могућности да добију основне информације о дигитализованом културном наслеђу и приступе интерактивној мапи установа културе на територији Србије.

Фреска Богородице љевишке. ФОТО: Sputnik, Бранко Максимовић

Према наводима београдске Политике, Mинистарство културе и информисања Србије ће у току ове године, у оквиру пројекта Претраживач културног наслеђа Србије, уврстити и дигитализоване фреске манастира Грачаница и тиме додатно обогатити колекцију коју тај сајт поседује.

У оквиру Претраживача, на домену kultura.rs или kultura.srb, посјетиоци су у могућности да добију основне информације о дигитализованом културном наслеђу и приступе интерактивној мапи установа културе на територији Србије. Савјетник Министарства културе у области дигитализације Ђуро Радовић, истиче да је визија пројекта да се најширој јавности представе дигитализовани фондови и обезбиједе информације о културном наслеђу које се чува у нашим библиотекама, архивима, музејима, галеријама и заводима за заштиту споменика културе. „Србија баштини непроцењиво културно наслеђе свих култура и народа који су живели и живе на овој територији. Зато је Претраживач кровни пројекат Министарства јер на њему можемо да учинимо доступним наше највеће благо које поседују културна здања и институције”, каже Радовић.

С обзиром на то да је у питању интернет презентација, на једном мјесту, уносом одређеног појма у претраживач, може се доћи до релевантних информација и то од стране стручњака, кустоса, историчара, историчара уметности. „Претраживач чини транспарентним комплетан рад у установама културе у законским оквирима, а као поуздан извор информација он може да допринесе научно-истраживачком раду, образовању, промовисању културног наслеђа”, објашњава Радовић. Како напомиње, важну улогу пројекат има у културном туризму јер располаже са свим потребним информацијама које се могу користити за туристичке туре по манастирима, археолошким налазиштима и тиме привлачи све већи број корисника.

Посебна вриједност Претраживача је, како истиче, дигитализовано фреско-сликарство у оквиру којег су задужбине Немањића и фреске и мета подаци из манастира попут Високи Дечани где је представљано зидно сликарство у припрати, композиције лозе Немањића, краља Душана и Стефана Дечанског, а ускоро ће, додаје, та колекција бити још богатија.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy