ИН4С

ИН4С портал

ФЗО: За лијечење дјеце у иностранству издвојено три милиона евра

Фото: Шутерсток

На лијечење ван Црне Горе прошле године упућено је скоро 1.500 дјеце, а за ту сврху издвојено је три милиона евра, саопштили су из Фонда за здравствено осигурање (ФЗО).

Из ФЗО су агенцији МИНА казали да примјећују повећање броја најмлађих пацијената упућених на лијечење у иностранство.

„У прошлој години упућено је 1.479 осигураника до 18 година, што је за око 17 одсто више у односу на 2021. годину када је било упућено њих 1.265“, рекли су из Фонда.

Како су саопштили, од укупог броја упућених током прошле године, до сада је реализовано лијечење за 1.013, за шта је издвојено три милиона евра.

Из Фонда су, представљајући упоредне податке, указали да је од 1. јануара до 31. марта прошле године, 352 дјеце, упућено на лијечење, контролу и дијагностику ван Црне Горе, док је у истом периоду ове године тај број порастао на 410 осигураника.

„Примјећује се да није дошло до смањења броја пацијената упућених у иностранство, већ је, напротив, тај број повећан више од 15 одсто“, истакли су из ФЗО.

Из Фонда су рекли да је највећи број дјеце упућен у болницу Ацибадем у Турској, са којом имају уговор о сарадњи.

„Најчешћа обољења због којих се упућују су леукемија (трансплатација коштане сржи), Хочкинов лимфом, неуробластом, тумори мозга”, навели су из ФЗО.

Они су истакли да ФЗО покрива све трошкове лијечења дјеце која су индикована од стручних конзилијума.

„Истовремено, Фонд континуирано прати потребе корисника и пружа благовремену подршку у случају појаве нових врста интервенција, при чему у потпуности финансира све трошкове“, рекли су из те здравствене установе.

Они су напоменули да ФЗО не учествује у трошковима медицинских третмана који су експерименталне природе и који још нијесу укључени у медицинске стандарде.

На питање да ли се разматра оснивање посебног фонда или буџетске линије за лијечење најмлађих пацијената, како се у јавност не би слали чести апели за помоћ, из ФЗО су казали да оснивањеније није у њиховој непосредној надлежности, већ да је за то неопходна иницијатива одговорних државних институција и доносилаца одлука, укључујући Владу и Министарство здравља.

Из ФЗО су казали да се здравствени систем Црне Горе и даље суочава са бројним изазовима.

„А подизање нивоа услуга и оснаживање здравствених установа је дугорочни процес који захтјева континуирана улагања и реформе“, поручили су из Фонда.

 

Извор: Вијести

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy