Галијашевић: Америка у БиХ види „сукобе”, а ЕУ „напредак”
1 min readПаралелно с похвалама из Брисела пред очекивани почетак преговора БиХ с Европском унијом, са важних места из Америке стижу извештаји о Босни и Херцеговини као потенцијалном жаришту сукоба који би могли да се распламсају већ ове године.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен најавила је у среду да ће ЕУ отворити преговоре с БиХ, али су америчке обавештајне службе истог дана објавиле извештај са злослутном прогнозом. Забринуте су да би до сукоба могло да дође због наводних сецесионистичких амбиција Републике Српске, на које би онда могле да одговоре бошњачке вође.
„Видимо да Америка не жели да БиХ измакне контроли Вашингтона, што би се десило у процесу евроинтеграција”, оцењује ове контрадикторности за наш лист безбедносни аналитичар Џевад Галијашевић.
Он сматра да кретање БиХ ка ЕУ подразумева слабљење стеге међународног интервенционизма у земљи. Галијашевић наводи да у БиХ не постоји озбиљан потенцијал за сукобе, изузев уколико он не би био пројектован споља – од Вашингтона или Лондона. Међутим, додаје да у Федерацији БиХ постоје терористички потенцијали. „Америчка политика сматра да је рано да БиХ изађе из надзора. Јасно је да су њихови играчи босански муслимани. Погледајте правосудне хајке, медије, политичке изјаве и ометање оног процеса који овде предводе Аустрија и Мађарска. Наравно да то све подсећа на раскорак Кутиљера и Цимермана деведесетих”, истакао је Галијашевић за „Политику”.
О том раскораку извештавају и сарајевски медији, наводећи да су разлике између САД и ЕУ биле видљиве и у реакцији на договор у Лакташима између странака владајуће коалиције, као и у ставу према најављеном наметању Изборног закона БиХ. Европљани су били против, док су Американци притискали Шмита, наводи „Кликс”.
Политиколог Војислав Савић каже за „Политику” да се континентална Европа колико-толико труди да избалансира однос према нама, док „много деструктивнија политика Велике Британије и САД гледа да по сваку цену има последњу реч у вези с односом снага у БиХ, макар то значило и звецкање ратом”. Истиче да амерички наводи нису тачни и додаје да оружјем звецкају једино бошњачки екстремисти и стране дипломате.
„Политички систем српском народу омогућава заштиту националних интереса путем вета у извршној и законодавној власти. Физичка сепарација народа у БиХ не дозвољава веће међунационалне тензије”, уверен је Савић.
Проширење ЕУ, истиче он, нема везе с процедурама, правом и законима, јер тим процесом управљају политичке околности. „То смо видели на примеру Бугарске и Румуније, а сада и на примеру Украјине, која је почела преговоре иако не контролише ни сопствену територију. О корупцији и владавини закона да и не говоримо. Наша позиција јесте тешка, али излаз, као и до сада, јесте у паметном балансу и одржавању веза с оним партнерима на Западу који желе да одговоре на испружену руку. Ми, нажалост, немамо луксуз да залупимо ниједна врата. Преостају нам стрпљење и игра живаца, то нам је усуд, али излаз је могућ”, закључио је Савић.
На тему чланства БиХ у ЕУ, председник РС Милорад Додик каже да Европа неће бити комплетна без овог простора и наводи да то разумеју Аустрија, Словачка, Мађарска, Италија, Словенија и Хрватска, уз напомену да „Српска неће насести на захтеве да се одрекне себе”.
Галијашевић каже да је кључно питање шта у ствари жели Америка, то јест да ли жели „да меки балкански трбух решава тако што ће се БиХ смирити и добити статус чланице ЕУ”.
„Сада видимо да та могућност постоји, али изгледа да Вашингтон планира да процесима управља на други начин. Они су деведесетих именовали Србе као противнике својим интересима на Балкану. Фрагментисали су им државе – одузели КиМ као симбол идентитета, Црну Гору и Македонију увели у други одбрамбени савез, прву без референдума, а другу супротно вољи људи. Уласком овог простора у ЕУ он би се на неки начин поново учинио интегрисаним”, сматра Галијашевић, додајући да поједини светски центри као највећу опасност за себе виде – сарадњу Срба и Бошњака.
Извор: Политика
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: