Гарчевић по нотама Гебелса: Русија је пријетња Црној Гори, а НАТО је спас
1 min read
Провладини медији објавили су данас „студију“ према којој „Русија неће одустати од покушаја да угрози власт у Црној Гори“, али су истовремено готово заташкали чињеницу да је један од аутора „анализе“ Веско Гарчевић, бивши координатор за улазак Црне Горе у НАТО.
У анализи под називом “Висити о концу: руска стратегија за дестабилизацију Црне Горе”, коју је објавио Институт за истраживање спољних политика, наводи се да је у децембру Црна Гора одлучила да се придружи НАТО -у и тиме је категорички одбацила двије године руских напора да обезбиједи црногорску луку за упловљавање и поправку руских војних бродова.
Русија је затим започела нову стратегију: подстицалаје политичке и етничке подјеле како би дестабилизовала Црну Гору и спријечила њене даље западне интеграције, наводи се у анализи.
Институт за истраживање спољних политика је, иначе, америчка организација са сједиштем у Филаделфији.
У документу, чији је Гарчевић један од аутора, наводи се да би, према најбољем сценарију Кремља, проруска влада дошла на власт и преокренула црногорски евроатлантски ток. У ту сврху Русија је, додају, координирала са локалном опозицијом и српским етнонационалистима у неуспјешном покушају да сруши демократски изабрану Владу Црне Горе у октобру 2016. године.
“Стога, како би се спријечило преокретање западног пута Црне Горе, Сједињене Државе и њени савезници НАТО-а одмах морају радити на продубљивању њиховог ангажмана са Црном Гором. Без предузимања мјера за јачање војне сарадње, олакшавања демократских реформи, убрзавања процеса придруживања Европској унији и обнове финансијске подршке за програме у владавини права, Запад није спреман да се супротстави дестабилизацијским напорима Русије”, наводи се у објављеном документу.
У анализи се, између осталог, истиче да би НАТО требало да ојача своју политичку и војну сарадњу са Црном Гором повећањем заједничких војних обука и вјежби, повећањем присуства НАТО бродова у црногорским лукама на сталним или ротационим основама, те подстичући развој авио-базе у Голубовцима и хеликоптер центра претварајући га у регионални центар за обуку пилота хеликоптера НАТО-а.
Додаје се и да дубље западне интеграције Црне Горе не би требало узимати здраво за готово.
“Москва наставља да види Југоисточну Европу као своју сферу интереса, било као заштитника православних хришћана који су били под отоманском владавином кроз Хладни рат, као и кроз своје односе са различитим српским и другим регионалним владама послије 1989. године. Спремност Русије да користи тајне операције у Црној Гори наглашава озбиљност пријетње, показујући колико је Москва спремна да обезбјеђује своје регионалне интерес”, наводи се у анализи.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Dovoljno je samo pogledati fizionomiju ovog „stvora“!
Ко сматра овога слугу режима за озбиљно.