Гашић и Диковић честитали Дан војног ваздухопловства

Министар одбране Братислав Гашић данас је припадницма Ваздухопловста и противваздухопловне одбране честитао 24. децембар, Дан тог вида Војске Србије.
Гашић је је истакао да је поносан на припаднике тог вида Војске Србије јер „у нимало лаким околностима и условима за рад, постижу одличне резултате у обуци и оспособљавању“.
Према његовим ријечима, припадници Ваздухопловства и противваздухопловне одбране су и током мајских поплава показали да су увјек уз свој народ, што је још један разлог за понос.
„Увјерен да ћете одржати највиши ниво у извршавању постављених задатака и да ћемо успјешно завршити процес модернизације српског ваздухопловства, честитам вам 24. децембар – Дан вида“, навео је он у честитки објављеној на сајату МИнистарства одбране.
Припадницима Ваздухопловства и противваздухопловне одбране празник је честитао и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић.
Он је поручио да су пожртвовање, залагање и професионални однос припадника вида у извршавању задатака дали немерљив допринос изградњи и очувању мира у региону и свијету, као и јачању угледа Србије и њене Војске.
Интензивирањем активности на свим пољима обучавања, а посебно на извођењу националних и мултинационалних вјежби у земљи и у иностранству, унаприједили сте оперативне способности, навео је Диковић у честитки објављеној на сајту Војске Србије.
Према његовим ријечима, припадници тог вида Војске Србије су постигнутим резултатима још једном доказали спремност за извршавање мисија и задатака у условима нових безбједносних изазова, ризика и пријетњи.
Ваздухопловство и противваздухопловна одбрана обиљежавају свој дан у знак сјећања на 24. децембар 1912. када је на основу одлуке српског Војног министарства и Главног ђенералштаба, војвода Радомир Путник донио рјешење о формирању Ваздухопловне команде.
У састав команде ушли су сви сегменти тадашњег ваздухопловства – Аеропланско и Балонско одјељење, Водоничка централа и Голубија пошта.
У то вријеме Србија је била једна од 15 држава која је имала војно ваздухопловство, а за првог команданта постављен је мајор Коста Милетић, док се први војни аеродром налазио у Трупалском пољу у близини Ниша.
Свечана академија поводом 24. децембра одржана је синоћ у Дому ваздухопловоства у Земуну, када је Орден бијелог орла са мачевима другог степена, којим је предсједник Србије Томислав Николић одликовао Ваздухопловство и противваздухопловну одбрану, уручен команданту тог вида Војске Србије Ранку Живаку.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

