Гдје је у Србији ваздух данас најзагађенији
1 min readОни који ће вечерас Нову годину дочекати на отвореном, највјероватније би требало да понесу маску, али не неку новогодишњу, већ нано маску.
Посљедњег дана 2019.-те године најзагађенији градови у Србији су Београд, Ваљево и Косјерић, говоре подаци мјерења квалитета ваздуха Агенције за заштиту животне средине те земље.
Они су на мапи Агенције били обојени љубичастом бојом, што представља пети и посљедњи степен загађености. Београд је током поподнева прешео у црвену зону, за степен нижи ниво загађења од љубичасте, али то није случај са Ваљевом и Косјерићем.
Данас у 11 сати у Ваљеву је забиљежено чак 203 ПМ 10 честица, док је према посљедњем мјерењу у 13 сати измјерено 130. На мјерној станици у Косјерићу око поднева је забиљежено чак 176 ПМ 10 честица.
Ништа боље није ни у Београду, Панчеву, Новом Саду, Смедереву и Суботици, јер су ти градови обојени у црвено, што значи да грађани удуши ваздух који је оцјењен као „загађен“.
Примјера ради, количина штетних ПМ 10 честица на београдској општини Стари Град у 11 сати износила је 184 (и тада је био у љубичастој зони, токм дана, ниво загађање је опао), а према посљедњем мјерењу штетне материје су „опале“ и износе око 100 ПМ 10 честица.
Црвени аларм загађење – које су препоруке?
„Црвеним алармамом“ и званични градски сајт „Беоко“ потврђује да Београђани данас удишу лош ваздух. Препорука за осјетљиве групе је да избегавају напорне активности у спољашњој средини које су праћене убрзаним и дубоком дисањем и да преусмјере обављање активности у затворени простор док се не побољша квалитет ваздуха.
Препорука за остале у популацији је да скрате дужину и интензитет напорних активности и да праве чешће паузе у свим активностима у спољашњој средини.
Иако се подаци о штетним материјама у ваздуху мијењају из сата у сат, Београд се и данас налази на листи најзагађенијих градова на планети, а тренутно су позиционирани на 16. мјесту, говоре подаци са сајта „Аир Висуал“.
Препоруке за Београђане на овом сајту су представљене цртежима који показују да је забрањено отварати прозоре и возити бицикл, односно бавити се физичким активностима напољу, а потребно је носити маске и укључити пречишћиваче ваздуха.
Србија, БиХ, Црна Гора
Да ћемо данас дисати „на шкрге“ потврђују и подаци са сајта Wорлд Аир Qуалитy Индеx, који се бави мјерењем квалитета ваздуха у свијету. Према упозорењу са тог сајта „свако може почети да осјећа тегобе“, а да „чланови осјетљивих група могу имати озбиљније здравствене посљедице“.
Ни у комшилуку није боље од јутрос. Тако, загађење у већем дијелу Босне и Херцеговине је од јутрос на алармантно високом нивоу и у Сарајеву и износи 173 јединице, а критично је и у сјеверном дијелу Црне Горе јер је у Пљевљима измјерено 164.
Највећи узрочник лошег квалитета ваздуха у Београду, често и опасног, јесу ПМ честице 2,5, показује табела сајта WАQИ, а јасно је видљиво да је број ових честица највећи у зимским мјесецима, током грејне сезоне.
Извор: Блиц
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: