Гипсане плоче правиће у Пљевљима
1 min readКомпанија “Chayton Capital” заинтересована је за изградњу фабрике за производњу гипс-картон плоча која би као сировину користила пепео и гипс који ће настајати у процесу рада Термоелектране “Пљевља” након еколошке реконструкције.
То је “Вијестима” потврдио предсједник Општине Дарио Вранеш који је о томе претходних дана разговарао са представницима британске компаније.
У новој фабрици запослење би могло наћи шездесет до осамдесет Пљевљака.
“То је сасвим реална прича. Послије завршене еколошке реконструкције Термоелектране, умјесто шљаке један од нуспродуката биће гипс. Годишње око 140.000 тона “, казао је први човјек града.
Вранеш каже да су представници “Chayton Capital” спремни да одмах дођу у Пљевља и за годину ураде погон за производњу гипсаних плоча и других гипсаних елемената.
“Рекли су ми да би погон запошљавао од 60 до 80 радника и да је типски погон и да они већ раде за велике грађевинске индустрије. Остало је да заједно нађемо земљиште који би купили за изградњу погона, око три хектара”, рекао је Вранеш.
Казао је и да их је упутио да и о реализацији пројекта разговарају са министром енергетике и рударства Сашом Мујовићем, с обзиром на то да је потребно добити неопходне дозволе за изградњу фабрике.
“Они су спремни да одмах раде погон упоредо са еколошком реконструкцијом да не губимо вријеме”, рекао је Вранеш.
Из Електропривреде су раније саопштили да би радом погона за производњу гипса и елемената од гипса, а који би био изграђен у складу са најстрожим еколошким нормама био ријешен и проблем одлагања отпадног материјала из постројења за одсумпоравање.
У Црној Гори нема сличних постројења, а и у региону их је веома мало.
У априлу прошле године тадашњи предсједник Владе Дритан Абазовић, извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин и представник компаније “Chayton Capital” Дејвид Ален потписали су Меморандум о разумијевању између Владе, Електропривреде и компаније у погледу стварања оквира за реализацију инвестиционог плана у индустријску производњу у Пљевљима.
Потписници су навели да ће овај пројекат отворити нове развојне шансе пљеваљског краја које ће бити подстакнуте укупним директним улагањем од око 700 милиона еура и отварањем преко 600 нових радних мјеста.
Извршни директор ЕПЦГ Никола Ровчанин казао да је ријеч о историјској платформи за развој сјевера, конкретно Пљеваља, кроз валоризацију ресурса и потенцијала.
Представник компаније Дејвид Аллен истакао је да ријеч о пројектима због којих ће се грађани враћати у Пљевља, а не одлазити из тог града.
“Пројекат ће поспјешити енергетску производњу са фокусом на заштиту животне средине, отворити нова радна мјеста и унаприједити друштвено-економски амбијент за ову и будуће генерације, а све поштујући законе Црне Горе и ЕУ”, казао је Ален.
Пројекат обухвата разматрање могућности за реализацију модернизације сегмената енергетске производње ТЕ Пљевља, изградњу фабрике цемента на подручју предвиђеном просторним планом Општине Пљевља, изградњу фабрике гипсаних плоча и грађевинских материјала на бази гипса на ужем подручју термоелектране Пљевља, изградњу фабрике иновативних префабрикованих грађевинских елемената намијењених модуларној градњи (ЦБПБ – Цемент бондед партицле боардс) која би користила цемент, отпадно дрво и нуспродукте из рада термоелектране. Затим изградњу постројења за рециклажу, третман отпада и биомасу у оквиру кога би се стварало гориво за прихрану новог еко котла ТЕ Пљевља из отпадне дрвне грађе и других доступних ресурса на локалитет, развој еколошке пољопривредне производње – фокусиране на искоришћење отпадног ЦО2, топлотне енергије и нуспроизвода насталих у раду ТЕ Пљевља те отварање Факултета за рударство и геологију као и струковне средње школе у Пљевљама.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: