ИН4С

ИН4С портал

,,Глас Црногорца“ 1879: Изашао из штампе илустровани СРПСКИ БУКВАР, саставио га надзорник црногорских школа

1 min read
Илустровани Српски буквар – назив је уџбеника који је био обавезно штиво за ђаке основних школа у старој Црној Гори, а на Цетињу је 1. септембра 1879. г. објављен књижевни оглас којим се јавности ставља на знање да је друго издање ,,Српског буквара'', које је саставио надзорник црногорских школа, изашло из штампе.

Српски ђаци / Само слога Србина спасава

Илустровани Српски буквар – назив је уџбеника који је био обавезно штиво за ђаке основних школа у старој Црној Гори, а на Цетињу је 1. септембра 1879. г. објављен књижевни оглас којим се јавности ставља на знање да је друго издање ,,Српског буквара“, које је саставио надзорник црногорских школа, изашло из штампе.

У књижевном огласу писало је:

– ,,Илустровани СРПСКИ БУКВАР, саставио Стево Чутурило, надзорник црногорскијех школа, изашао је накладом штампарије Браће Јовановића у Панчеву. Цијена 18 новчића.

Друго прерађено издање удешенос обзиром на тамошње околности за српске школе у Далмацији, Босни-Херцеговини, Граници и Хрватској-Славонији.

Може се добити у књижари Браће Јовановића у Панчеву.

,,Глас Црногорца“, 1. септембар 1879, СРПСКИ БУКВАР

Прочитајте још:

Правила за упис Цетињске гимназије из 1907: Потребно положити крштеницу и полагати испит из вјеронауке и српског језика

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “,,Глас Црногорца“ 1879: Изашао из штампе илустровани СРПСКИ БУКВАР, саставио га надзорник црногорских школа

  1. Neka mi montenegrini objasno što je 1879 g. upravitelj crnogorskih škola sastavljao i pisao SRPSKI bukvar za školsku djecu crnogorske nacionalnosti, i to u vrijeme kad Crna Gora nije bila pod kako kažete okupacijom Srbije i srbskoga kralja Aca, no samostalna da odlučuje što su njeni stanovnici i kojim jezikom govore? Naslućujem da će im odgovor i objašnjenje bit da su naši u to vrijeme kad se kaže Srbin mislili na pravoslavac, a kad se nadje u zvaničnim spisima da su tada naši djedovi govorili srpskim jezikom to zapravo znači da su u to vrijeme crnogorci zborili PRAVOSLAVNIM jezikom. Avetinje avetne bar se potrudite da smislite bar malo pametniji izgovor, te moždanekog i uspijete da ubjedite u ove gluposti, ovako ne možete ni djecu u prvom osnovne

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy