,,Глас Црногорца“ 1920: Црна Гора, слободна српска држава, не смије се никад одрећи Пећке патријаршије
1 min readПрема историjском праву наше Цркве једино митрополиту пећком припада право да буде патријарх цјелокупне Српске православне цркве. Чим се Црна Гора васпостави, митрополит пећки има бити проглашен, са свим његовим историjским правима за патријарха цјелокупне Српске православне цркве. Тога се права Црна Гора као вјечно слободна српска држава и као ослободитељка Пећи неће смјети никада одрећи, писао је ,,Глас Црногорца“ 7. октобра 1920. године.
Црногорски народ, који је у својим вјековним напорима засновао српску државну мисао и створио прву политичку државу и омогућио својим, како пише даље у тексту овог старог цетињског листа, несебичним и јуначким подвизима да се ослободи српско племе од турског и аустријског ропства, ослободио је и Пећ, сједиште српског патријарха.
– Самим ослобођењем Пећи, оживјела су и реална патријаршијска права пећког митрополита. Црна Гора је хтјела да именује једног патријарха опет у Пећи, али како још тада није био ослобођен један велики дио нашег народа који се налазио под аустријским ропством, тај је акт био одложен, образлагао је ,,Глас Црногорца“.
Лист додаје да ће митрополит Пећке патријаршије бити проглашен, са свим његовим историјским правима, за патријарха цјелокупне Српске православне цркве.
– Тога се права Црна Гора као вјечно слободна српска држава и као ослободитељка Пећи неће смјети никада одрећи. У противном она би се огријешила и према свом народу, који није никад дозволио да се са њеног амвона чује проповјед заробљеног олтара. Пећка патријаршија мора бити опет оно што је некада била српском народу и српској цркви, закључио је ,,Глас Црногорца“ 1920. године.
Прочитајте још:
,,Глас Црногорца“ 1873: Велики књаз Данило настојао је да уједини српску браћу под крилима слободе
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: