ИН4С

ИН4С портал

,,Глас Црногорца“ на измаку 1899: Срби Црне Горе чувају љубав према својој Цркви – вјечној нади потиштеног Српства

,,Глас Црногорца'' на самом почетку јубиларне 1900. године дао је осврт на минулу је 1899. и нагласио задовољно како је најважније то што је српски народ Црне Горе сачувао народну свијест и љубав према својој Српској православној цркви, која је, како се истиче у тексту, удисала дух и уливала наду расцијепаном и потиштеном српству.

Манастир Острог

,,Глас Црногорца“ на самом почетку јубиларне 1900. године дао је осврт на минулу је 1899. и нагласио задовољно како је најважније то што је српски народ Црне Горе сачувао народну свијест и љубав према својој Српској православној цркви, која је, како се истиче у тексту, удисала дух и уливала наду расцијепаном и потиштеном српству.

Уз то, цетињски лист је истакао да је најважнија гаранција напретка, била и остала, лоза Петровића и народна љубав према династији.

Главни услов напредовања сваке државе јесте њезина Династија, тијем више је малој држави њезина Династија котва спасења. То је Црна Гора најбоље искусила, а за то су све њезине наде у њезиној Династији, која опет наоди свој углед и своју моћ у неограниченој љубави у оданости народној.

,,Глас Црногорца“, јануар 1900, осврт на 1899. годину
,,Глас Црногорца“, јануар 1900, осврт на 1899. годину

Говорећи о унутрашњем напретку књажевине, цетињски лист највише се концентрисао на духовни живот српског народа Црне Горе и истиче да свако залагање за српске цркве и манастире, наглашавајући посебно манастир Острог, благотворно дјелује, не само на Србе из Црне Горе, већ и на оне из сусједних српских покрајина.

Брига Њ.В. Господара о унутрашњем културном напретку ове године била је сјајно крунисана. Монументална црква у Никшићу у славу Св. Василија Острошког, а пред душом јунака погинулијех за независност Црне Горе, ове године је дограђена и она је тако красна и величанствена грађевина, да ће благотворно дјеловати не само на народ у Црној Гори, него и по сусједнијем српскијем покрајинама, одакле побожни поклочици преко цијеле године долазе под Острог.

,,Глас Црногорца“, јануар 1900, осврт на 1899. годину
,,Глас Црногорца“, јануар 1900, осврт на 1899. годину

,,Глас Црногорца“ поменуо је посебно и манастир Савина и нагласио да је минули вијек обиљежила љубав православних Срба према својој Цркви, која им је сачувала народну свијест увијек будном.

Савинска црква у Боки концем прошлог вијека, па она у Тријешћу у току друге половине овога вијека, показују ту исту љубав православнијех Срба према својој Цркви, која им је сачувала народну свијест вазда будну

А православна црква је, посебно се истиче у тексту, увијек подржавала и давала снагу раздробљеном српству и била му вјечна нада.

Али ова задужбина књаза Николе превазилази величанством и љепотом све те цркве у српству и онда ће уздисати дух и улијевати наду раздробљеном и потиштеном српству и коначну побједу народне ствари, коју је православна црква вазда подржавала и новијем силама напајала.

,,Глас Црногорца“, јануар 1900, осврт на 1899. годину

Уз главни осврт на Цркву и њене вјернике, као и лозу Петровића, лист је посебан поглед дао и на образовање српске омладине и нагласио да се напредак Црне Горе види у томе што се држава на ваљан начин брине о свештенству и учитељима.

– У току ове године број основнијех школа лијепо је порастао, неколико нових цркава је подигнуто, а о побољшању стања свештеничког и учитељског води се озбиљна брига.

,,Глас Црногорца“, јануар 1900, осврт на 1899. годину

Цетињски лист истакао је да се стајаћа војска развија како треба и назвао Црну Гору војничком државом, а на крају закључио како ће уз свог владара књаза Николу и уз Божју помоћ, наставити да напредује.

– Наша млада установа – стајаћа војска, се развија најбоље, што је први услов живота историјске Црне Горе као војничке државе. Уопште, Црна Гора напредује и по неодољивијем природнијем законима, а под мудром очинском владом свога љубљенога Господара књаза Николе Првог, мора све то више напредовати и хоће ако Бог да!

Прочитајте још:

,,Цетињски вјесник“ 1910: За крст часни и слободу златну уз нашег владику и под барјаком нашег српског књаза

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “,,Глас Црногорца“ на измаку 1899: Срби Црне Горе чувају љубав према својој Цркви – вјечној нади потиштеног Српства

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *