ИН4С

ИН4С портал

Глобални индекс ропства: Мауританија најгора, Србија 59.

zastava-srbije-serbia-flagОко 30 милиона људи у свету живи у условима савременог ропства, а овај проблем од 162 обухваћене земље најистакнутији је у Мауританији, док је Србија на 59. месту, показује Глобални индекс ропства који је данас први пут објављен.

Према индексу, који је објавила новоформирана Фондација Ходај слободно из Перта, највећи број људи који живе у условима ропства је у Индији, али је највећи проценат у односу на укупан број становништва у Мауританији – четири одсто, па је ова земља у самом врху листе.

Када је реч о континентима, највише људи у неком облику савременог ропства живи у Азији – 72 одсто, јавио је АФП.

Према дефиницији ове фондације, у модерно ропство спада свака пракса која подсећа на ропство, као што је дужничка зависност, присилан брак, продаја и искоришћавање деце, трговина људима и принудни рад.

У Србији је израчунато да у савременом ропству живи скоро 26.000 људи, а од земаља бивше Југославије најлошије је рангирана Црна Гора, на 53. месту, БиХ деле 59. место са Србијом, Хрватска је нешто боља, на 61. месту, Словенија је 67, а Македонија је најбоља – на 80. месту, показују резултати објављени на вебсајту фондације.

„Великом броју влада неће се свидети оно шта ми имамо да им кажемо“, рекао је за АФП извршни директор фондације Ник Гроно, чија се организација нада да ће овај индекс помоћи властима да прате и отклоне овај, како каже, „прикривени злочин“.

Индекс савременог ропства највећи је, поред Мауританије, у Хаитију, Пакистану, Индији, Непалу, Молдавији, Бенину, Обали Слоноваче, Гамбији и Габону. Молдавија је једина европска земља која се налази у првих 10 по изражености овог проблема.

С друге стране, 10 земаља у којима је овај проблем најмањи су Данска, Финска, Луксембург, Норвешка, Шведска, Швајцарска, Нови Зеланд, Британија, Ирска и Исланд, које су на самом зачељу листе.

У објављеним подацима наводи се да је Мауританија земља са „дубоко усадјеним наследним ропством“, где „људи могу да се купују и продају, изнајмљују или поклањају као дарови“.

Од других водећих земаља света, Русија је на 49. месту, Кина на 84, САД на 134, Немачка на 136, а Француска на 139. месту.
Фондацију Ходај слободно, која је формирана у мају прошле године, а чији тим броји око 20 људи, основао је аустралијски рудни магнат и филантроп Ендрју Форест.

Подршку састављању овог индекса дали су, између осталих, бивши амерички државни секретар Хилари Клинтон, бивши премијер Британије Тони Блер, премијер Аустралије Тони Абот и оснивач Мајкрософта Бил Гејтс.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

2 thoughts on “Глобални индекс ропства: Мауританија најгора, Србија 59.

  1. PROČITAJTE DIVNU VELČANSTVENU KNJIGU „NJEGOŠ “ PISANU SA LJUBAVLJU IPOŠTOVANJEM NJEGOŠU , MILOVANA ĐILASA U KOJOJ IMA JEDAN INTERESANTAN CITAT , GDJE JE MEDAKOVIĆ SEKTETAR VLADIKE RADA U RAZGOVORU SA NJIM REKAO : „CRNOGORCI SU HRABRI U BOJU ,A KUKAVICE PRED VLAŠĆU !“. ZNAČI LI OVO DA U NAMA IMA NEŠTO ROBSKO ZAOSTALO OD TURSKIH VREMENA OKUPACIJE . NJGOŠ NIJE NIŠTA KOMENTARISAO OVU MISAO MEDAKOVIĆA .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy