ИН4С

ИН4С портал

Глушица: Група повлашћених професора за цитирање узела 363.330 евра

1 min read

проф. др Рајка Глушица

Предсједница Управног одбора Универзитета Црне Горе (УЦГ) Рајка Глушица казала је за „Дан“ да се стање на тој установи након годину дана мандата нове управе поправило.

Како је истакла, професорима је враћена слобода да износе критичко мишење, финансијско стање се консолидује, а откривене су и неке сумњиве радње у ранијем периоду које су поједине професоре и факултете стављале у повољнији положај, па је једној мањој групи исплаћено 363.330 евра на име цитирања научних радова.

Она је казала да је велики броj правилника и других нормативних аката коjи су доношени на УЦГ у претходном периоду миjењан или рађен са циљем да се „легално и легитимно“ спроводи апсолутна власт на Универзитету.

Поjединци су имали истовремено по четири функциjе, некад и по три мандата, или су убирали додатна финансиjска средства – објашњава Глушица.

Према њеним ријечима, УЦГ није пао на свјетским ранг-листама због лошијег квалитета образовања, него због тога што више не плаћају 16.000 евра годишње за вjештачко подизање рејтинга на Вебометрикс листи, која није ни релевантна.

Након годину дана рада у УО УЦГ могу констатовати да се стање на УЦГ знатно поправило у више праваца. Наjприjе, промиjењена jе претходна матрице понашања и комуникациjе настала усљед концентрациjе моћи у рукама jедног човjека, враћена је аутономиjа и овлашћења организационим jединицама (поред другог и одлуком УО о већем финансиjском издваjању за универзитетске jединице) и осталим тиjелима и органима УЦГ. Отвореност и диjалог о свим проблемима и сарадњу у њиховом рjешавању, у складу са нормативним актима, нова управа jе понудила свим запосленима на Универзитету ради постизања што веће демократичности и праведности у одлучивању и дjеловању. Враћа се међусобно повjерење, слободно се износе ставови и критичко мишљење, како и приличи академскоj заjедници. Броjни проблеми се рjешаваjу договором са заинтересованим странама, без реваншизма и дискриминациjе – рекла је Глушица.

Финансиjска дисциплина веома присутна

Глушица истиче да је финансиjска дисциплина веома присутна на Универзитету, па jе у том смислу и очувана његова стабилност.

– Протекла година jе била година добрих пословних резултата Универзитета Црне Горе, коjи jе jош jедном потврдио своjу стабилну позициjу. На сjедници УО на коjоj jе усвоjен консолидовани финансиjски извjештаj за 2021. годину, коjа jе била отворена за jавност, закључено jе да су се у току претходне године пословне активности реализовале професионално, рационално и ефикасно, на шта указуjу мjерљиви показатељи успjешног пословања. Наравно, оно што у континуитету истичемо jесте да су за развоj науке неопходна улагања, што настоjимо да то истакнемо како кроз комуникациjу са надлежним адресама на државном нивоу, тако и са привредним партнерима. Ове године, по први пут, тражена буџетска средства за наредну финансиjску годину у цjелости су прихваћена од стране Владе. И поред тога, УЦГ предузима веома одлучне кораке да побољша своjу финансиjску ситуациjу, а jедан од њих jе оснивање привредног друштва „Униспектрум“ и покретање проjеката коjима ће се научни и образовни потенциjал коjи наш универзитет има додатно искористити – каже Глушица.

Говорећи о накнадама за цитираност, она подјећа да је то био jедан од видова награђивања који се на УЦГ практиковао од 2019.

– Тачно jе да су износи за накнаде на име цитираности научних радова за период од три године, од кад су исплаћиване, били велики – 363.330 еура. Уочили смо да су награде за цитате добиjали углавном исти факултети и научници, а да jе наjвећи броj универзитетских jединица веома мало или нимало (седам ниjе имало ниjедну исплату по основу цитираности) добијао ову врсту награде. Иако настоjимо да на разне начине подржавамо и подстичемо научни рад на УЦГ, оваj вид награђивања сматрали смо проблематичним из више разлога. Наjкрупниjи jе таj што се овим приступом награђуjе већ награђени рад у континуитету дужи низ година. Из тог, али и других разлога, као што су неке потенциjалне злоупотребе, на сjедници УО од 15. фебруара ове године усвоjили смо нови правилник о поступку и условима вредновања и начину награђивања запослених за изузетан доринос развоjу и међународном позиционирању УЦГ, коjим jе укинуто награђивање по основу цитираности радова. Новим правилником jе уклоњена и дискриминациjа у погледу награђивања различитих научних дисциплина, jер су изjедначени услови награђивања за радове из природно-техничких и друштвено-хуманистичких наука – казала је Глушица.

Што се тиче пада црногорског универзитета на Вебометрикс ранг-листи, Глушица каже да се на њој рангирање обавља према упоредноj анализи података са саjтова Ahrefs, Alexa i Majestic по непознатом алгоритму. Позиционираност на та три саjта има пресудан утицаj на рангирање на Вебометриксу.

Дуг смањен на 394.000 евра

Глушица каже да су многи факултети измириле све текуће обавезе, али се прецизна информациjа може дати када се уради тромjесечни извjештаj за 2022. годину, до средине априла.

– Неизмирене обавезе свих организационих jединица УЦГ на краjу протекле године за 27 одсто су мање у односу на оне из 2020. Тада су неизмирене обавезе износиле 539.839,49 еура, а годину касниjе 394.146,35 еура, што jе, у краjњем, за 145.693,14 еура мање – истакла је Глушица.

– Нова управа УЦГ jе одлучила да укине претплату за ове саjтове jер jе сматрала да ниjе добро на вjештачки начин подизати своj реjтинг било гдjе, па ни на Вебометрикс листи. Укупни трошак за претплате на ове саjтове у 2019. и 2020. години износио jе готово 16.000 еура, прецизниjе 15.921,61 еуро, поред 1.352.99 за прва два мjесеца прошле године, након чега jе укинута претплата. Сем тога, Вебометрикс листа се у научном свиjету не узима као озбиљна, релевантна мjера квалитета научне институциjе, па jе и то био разлог смањеног интересовања за ову конкретну листу. Додаjмо податак да jе чак и у овом случаjу рангирања констатовано да jе УЦГ напредовао у jединоj битноj категориjи – екселентности, а коjа се тиче броjа обjављених радова. Дакле, Универзитет Црне Горе ниjе пао на Вебометрикс листи зато што jе лошиjе или мање радио у прошлоj години, него зато што ниjе плаћао високе претплате за присутност и позиционирање УЦГ на одређеним саjтовима. Не постоjи ниjедан озбиљан универзитет у свиjету коjи брине о свом рангирању на тоj листи. Просто, она ниjе релевантна. Међутим, претходно руководство jе користило ову листу као потврду успjешног рада, а у ствари то jе био привид плаћан, нажалост, озбиљном сумом новца – истиче Глушица.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Глушица: Група повлашћених професора за цитирање узела 363.330 евра

  1. Треба укинути и незакониту праксу на Правном факултету и Факултету Политичких наука,кад се распише конкурс,као прошле године,за мјесто сарадника,који се први пут јавља за радно мјесто на Универзитету,да се узимају у обзир ,они који су у Пензији,и који су већ радили ту ,и бирају се неки за та радна мјеста иако има других кандидата.
    Најеклатантнији примјер је Небојша Вучинић,који је примљен тад за још једну годину рада иако има 69 година,и добио је право да предаје на 3 предмета,иако су се јавили кандидати који нису до сад предавали,на универзитету,и комисије на та два факултета, умјесто да га дискфалификују,радно искуство су му узели као предност.
    Тако неки и из пензије,бране и спречавају новим кадровима да макар привремено добију радно мјесто на Универзитету…

  2. A nijeste ispitali kako to da se profesori javljaju na tenderu vlade preko privatnih obrazovnih ustanova a ne preko matičnih fakulteta, da ne bi davali dio zarade svojoj ustanovi?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *