ИН4С

ИН4С портал

Годину дана од масакра на Цетињу: Заставе на пола копља

1 min read

Вук Бориловић

Година је од трагедије која је занијемила Црну Гору и регион, када је на Цетињу страдало 11 особа, а шесторо рањено. Овакав злочин оставио је дубок траг не само на пријестоницу, већ и на цијелу државу у којој је изражена породична и племенска повезаност, казао је Душко Томић, професор Универзитета за безбједност и глобалне студије Америчког универзитета у Уједињеним Арапским Емиратима, пише портал РТЦГ.

Незапамћени злочин у насељу Медовина починио је 34-годишњи Цетињанин Вук Бориловић, који је убијен након што је из ватреног оружја усмртио десет суграђана, међу којима је било двоје дјеце.

Свака средина, каже професор Томић, тешко подноси посљедице трегедије ових размјера, а посебно средина као што је Црна Гора.

„Свака врста медијског предимензионирања злочина подстиче такозване „копипејст“ варијанте и није ни чудо што су се десили злочини и у другим срединама у региону“, истиче саговорник Портала Јавног сервиса.

На питање о кључним реакцијама система након масовних убистава, Томић каже:

„Ако желите да управљате било каквом ванредном ситуацијом, морају постојати високоспецијализовани тимови који знају да да реагују у таквим ситуацијама, као и да се отвори портал за информисање, који ће медијима давати информације, а све у циљу боље интерпретације догађаја.“

Било какво предимензионирање злочина даје одређену врсту ефекта на остало становништво и као такво се, оцјењује Томић, може очекивати и да се појаве друге особе које евентуално у убици пронађу одређену врсту идола.

„Одговорност је на широј друштвеној заједници, не можете очекивати да ће Министарство унутрашњих послова (МУП) и полиција превенирати сличне догађаје. МУП и полиција не могу без сарадње са грађанима. Уколико јавите да неко има пушку са опичким нишаном, информација је коју ће полиција даље разрађивати“, истиче професор.

Додаје да надлежни морају реаговати на бази добијених информација, те да се не може очекивати да полиција у сваком тренутку има информације о потенцијалним нападачима.

„Наш регион је подручје које има толико наоружања и колико год се ради надзор, промакне наоружање које се може искористити за ту врсту злочина“, истиче Томић за Портал РТЦГ.

Апелује на грађане Црне Горе, али и региона, да сарађују са полицијом и пријаве надлежнима уколико неко илегално посједује оружје постоје индиције да могао починити злочин.

„Пријавите, за добробит свих нас, да не бисмо имали масовне злочине попут оног у Цетињу, али и Младеновцу, Београду…“

Психолошку помоћ затражиле 32 особе

Психолошко-психијатријски третман, након трагедије на Цетињу, затражиле су 32 особе, од чега двоје дјеце, саопштено је Јавном сервису из цетињског Дома здравља.

Пацијенти су били очевици догађаја, директне жртве, али и њихове породице.

Заставе на пола копља

Заставе на улазу у Цетиње и на свим градским институцијама спуштене су на пола копља, поводом годишњице трагедије.

„У знак сјећања на невине жртве овог безумног злочина, заставе на улазу у Цетиње и на свим градским институцијама спуштене су на пола копља“, навели су из Пријестонице.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Годину дана од масакра на Цетињу: Заставе на пола копља

  1. Заставе су на пола копља, на градским институцијама али су заставе на врх копља на огради цетињског манастира и на црквеним оградама. Тако је било и у данима након серијског убиства. Онима који робују дукљанској идеологији толико је битно да пркосе Српској Православној Цркви да се том циљу жртвује и жалост због својих настрадалих суграђана.

    3
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy