ИН4С

ИН4С портал

Годишњица смрти Гаврила Принципа: Хероји никад не умиру

1 min read
На данашњи дан 1918. године умро је Гаврило Принцип, чији је атентат на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда у Сарајеву Бечу послужио као изговор за војну инвазију на Србију.

Мурал посвећен Гаврилу Принципу

На данашњи дан 1918. године умро је Гаврило Принцип, чији је атентат на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда у Сарајеву Бечу послужио као изговор за војну инвазију на Србију.

Принцип је рођен је у јулу 1894. године у околини Грахова. Његово здравље од најранијег детињства било је нарушено и боловао је од туберкулозе.

У Сарајеву је похађао Трговачку школу, а потом и гимназију из које је избачен пошто је откривено да је члан једне антиаустријске организације.

Због атентата на Франца Фердинанда пред суд је 12. октобра 1914. године изведено 25 младих људи.

Од шест атентатора пет је било млађих од 21 године, што их је, према тадашњем закону, чинило малољетним. Осуђени су 29. октобра на дугогодишње затворске казне и смрт вјешањем. Гаврило, који је био малољетан, осуђен је на 20 година затвора.

У затвору у тврђави Терезијан, у данашњој Чешкој, одсјечене руке, мучен поодмаклом туберкулозом, умро је 28. априла 1918. године Гаврило Принцип.

Гаврило Принцип је умро седам мјесеци и три дана прије него што је могао да види како се његов сан остварио – како се 1. децембра 1918. године створила земља за коју је и узео и жртвовао живот: Југославија.

На зиду ћелије у Терезину Принцип је написао: „Наше ће сјене лутати по Бечу, ходати по двору, плашити господу…“.

Борац за слободу

Државне власти Краљевине СХС пренијеле су 1921. године тијела 25 осуђених у Сарајево, гдје су сахрањени у заједничку гробницу, капелу видовданских хероја.

Мост у Сарајеву, недалеко од мјеста атентата, добио је 1918. године спомен- плочу и назив по Гаврилу Принципу. Власти Федерације БиХ, које овај чин не сматрају историјским, промијениле су назив моста у Латинска ћуприја, а плочу уклониле.

Родна кућа Гаврила Принципа, запаљена је у Другом свјетском рату, а обновљена 1964. године као музеј који је чувао успомену на јунака са Тромеђе, све до рата 1992-95. године, када је поново запаљена.

Годишњица смрти Гаврила Принципа требало би да нас подсјети да је слобода врховна и једина незаменљива вриједност.

Ерик Хобсбаум, вјероватно најзначајнији историчар прошлог вијека, написао је у књизи „Скраћена историја 20. вијека, од Првог свјетског рата до хладног рата“ да је то вријеме „протекло у знаку Гаврила Принципа.

На Принциповом примеру историја се показала као сила која своје остварење проналази тамо гдје је савременици не препознају, а и не траже.

Гаврило Принцип, баш као ни народ коме припада, није изазвао Први свјетски рат, баш као што ни успомена на Принципа, баш као што ни народ коме Принцип припада, нијесу изазвали ратове у СФРЈ или бомбардовање НАТО-а.

Хитлер и Ђукановић на истом задатку

Убијени надвојвода Франц Фердинанд, познат по својој изразито антисрпској и антијужнословенској политици, одгајивач ружа и страствени ловац, а по мишљењу његовог оца, цара Фрање Јосифа, „сасвим неспособан и без икаквих државничких вриједности“, није био ни изблиза толико важан да би се због њега свијет нашао у рату.

Атентат није био ни повод ни узрок рата, а још мање је био нешто нечувено, нешто страшно и сасвим неразумљиво. У то вријеме Европа је навикла на атентате. Сав континент је већ неколико деценија буктао од немира, стријепње и чежње за ускраћеном и скоро доживљеном промјеном.

У Европи тог времена, Европи која зна да хоће да сруши себе саму, да измијени своју слику, патетично окамењену царствима и феудалним односима који су постали препрека и терет неком другом свету, атентат је био природно, скоро па и легитимно средство борбе.

Ревизију историје прво су почели њемачки војници који су 1941. године уклонили спомен-плочу Гаврилу Принципу и понијели је на дар Адолфу Хитлеру. Спомен плочу поново су 1992. године уклониле власти у Сарајеву.

Нажалост, ревизији историје и ставовима Хитлера и Алије Изетбеговића придружила се и званична Црна Гора у лику Мила Ђукановића, који је Гаврила Принципа сврстао у „терористе“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

13 thoughts on “Годишњица смрти Гаврила Принципа: Хероји никад не умиру

  1. Terorista. Srbi slave teroristu, malog, crnog i neuglednog Gavrila. Austrougari su jedva docekali da neko ubije Ferdinda, a ovamo Gavrilo kao neki heroj, strasno.. Ubi onu zenu, nesretnu.. Bruka.

  2. Gavrilo je heroj,ne srpski,nego cjelog slobodarskog svijeta!
    Očekivati od ulizica,konvertita i moralnih nakaza da to shvate je iluzorno.
    Vječna slava vidovdanskim herojima!!!

  3. „Чуо сам трагичне вијести да Србија више не постоји.Тешко мом народу.Имао сам идеале, а сада је све срушено.“- Гаврило Принцип пред смрт.

  4. Osoba je bila anarhista i shodno svom promasenom zivotu – bio je vec tesko bolestan – rijesio je da se proslavi ubistvom.
    Ime za ovakav cin je terorizam ali je srbima i odnarodjenim Crnogorcima to herojstvo.

  5. KOMLENE.OBJASNI NAMA NEZNANIMA STA JE TO AMERIKA ? KOLIKO JE RATOVA VODILA OD 1945GOD.?KOLIKO JE REZIMA PROMIJENILA,LJUDI UBILA,MATERIJALNA STETA KOLIKA JE I SVE TO OD 45GOD.U VRIJEME MIRA.(NECEMO POMINJATI 50 MILIONA INDIJANACA KOJIMA SU OTELI ZEMLJU I PRVI GENOCID U ISTORIJI COVECANSTVA STO SU URADILI).

    1. Lista zemalja koje su SAD bombardovale posle Drugog svetskog rata:
      China 1945-46
      Korea 1950-53
      China 1950-53
      Guatemala 1954
      Indonesia 1958
      Cuba 1959-60
      Guatemala 1960
      Belgian Congo 1964
      Guatemala 1964
      Dominican Republic 1965-66
      Peru 1965
      Laos 1964-73
      Vietnam 1961-73
      Cambodia 1969-70
      Guatemala 1967-69
      Lebanon 1982-84
      Grenada 1983-84
      Libya 1986
      El Salvador 1981-92
      Nicaragua 1981-90
      Iran 1987-88
      Libya 1989
      Panama 1989-90
      Iraq 1991
      Kuwait 1991
      Somalia 1992-94
      Bosnia 1995
      Iran 1998
      Sudan 1998
      Afghanistan 1998
      Yugoslavia – Serbia 1999
      Afghanistan 2001-
      Iraq 2005-
      Libya 2011-
      Syria 2018
      Ovo su samo direktne vojne intervencije. A Bog sami zna koliko su puta su preko CIA-e i ostalih drzavnih sluzbi i parasluzbi finansirali prevrate, nemire, gradjanske ratove, krvoprolica i sl. To je ta demo(n)kratija.

  6. Ništa čudno od srba. Oni proslavljaju i napade na kule u New York-u a Bin Laden im je zaista prirastao za srce. Gdje god ima neka budala po svijetu, to im je drug.

    1. То што теби окупатори Мурати и Фердинанди не сметају а отпор њима смета, само говори о теби и твојим прецима. Ми славимо Обилиће и Принципе, а Бин Ладен је твој. Несреи Амера Срби се радују јер су нам сва зла нанијели,отели Косово,убили Крајину, санкције,сатанизација и бомбардовање. И ти би мрзио некога ко ти спали кућу или убије дјецу…само што ти немаш осјеај за то јер су твоји потури то радили нама,а и сада би да радите,само уз подршку Амера.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *