Годишњица спречавања војне вјежбе на Сињајевини: Грађани више од 50 дана бранили планину
1 min read
Фото: КОР
Грађанска иницијатива Сачувајмо Сињајевину организује данас протестни скуп на Маргити на Сиња(је)вини, у знак обиљежавања прве годишњице спречавања војне вјежбе на тој планини.
– Још једном ћемо послати јасну и недвосмислену поруку да народ Сиња(је)вине и сви грађани који поштују Црну Гору, као демократску и еколошку државу, неће дозволити да се наша планина живота, претвори у територију смрти и уништавања – каже се у саопштењу Организационог одбора ГИ Сачувајмо Сињајевину.
Како су нагласили, годину дана од када је почео највећи протест на Сиња(је)вини, када је народ на планини на отвореном провео 51 дан, ствари се нису промијениле.
– Наиме, нова Влада иако је обећала да на Сиња(је)вини неће бити војних активности, већ годину дана није укинула одлуку о војном полигону донесену 05. септембра 2019. Стога, позивамо премијера и министре да овог 16. октобра дођу са нама на Маргиту, да изађу пред свој народ, и на том симболичном мјесту одрже сједницу на којој ће укинути спорну одлуку, а Сиња(је)вину прогласити заштићеним подручјем.
Порука владике Јоаникија на данашњи дан 2020. године
Тадашњи епископ будимљанско – никшићки а потоњи митрополит црногорско-приморски Јоаникије поручио је на данашњи дан 2020. године да ће војна вјежба на Сињајевини, уколико буде изведена, угрозити јединствену природну средину и да су обавезни да дају подршку свима, од угледних појединаца до познатих удружења, који су се организовали да заштите ову планину.
„Они су је сагледали као непроцјењиви бисер у вијенцу љепоте Црне Горе и због тога имају неотуђиво право да је најодлучније бране. Планина која је у средишту сазвежђа великих и древних светиња од манастира Мораче, Добриловине, Светих Арханђела на Тари, до Подмалинског и Бијеле, и сама је света и благословена, и не смије се скрнавити и тровати. Кроз цијелу нашу прошлост она је као мајка изобилно хранила покољења наших предака, била прибјежиште и уточиште многим борцима за слободу кроз минуле вјекове, бедем одбране од непријатеља наше отаџбине. Њене љековите траве, чист ваздух и воде, незагађене ливаде и пашњаке треба по сваку цијену сачувати ради здравља и опстанка нашег и будућих нараштаја. Контаминирати војним дејствима и борбеним средствима ову планину која по свом географском положају представља срце Црне Горе значи загадити и њу и најважније ријеке код нас: Морачу, Тару, Комарницу и Пиву, што је злочин са несагледивим последицама по живот и здравље људи“, истакао је тада владика Јоаникије, пише Етос.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

