ИН4С

ИН4С портал

ГОРЈЕЛЕ ПЛАТНЕ ЛИСТЕ: У Плантажама уништен дио пословне документације

Бивше руководство Плантажа уништило је дио документације те компаније, а истражитељи Специјалног полицијског тима (СПО) провјеравају шта је све спаљено, рекао је саговорник Вијести из Управе полиције.

Фото: plantaze.com

Бивше руководство Плантажа уништило је дио документације те компаније, а истражитељи Специјалног полицијског тима (СПО) провјеравају шта је све спаљено, рекао је саговорник Вијести из Управе полиције.

Он је објаснио да су до сада констатовали да је запаљен дио списа који се односи на платне листе у тој државној фирми.

“За сада нисмо утврдили да је уништена нека битна документација… Постоји компјутерски програм који евидентира уплате, податке има и банка која исплаћује новац, тако да тешко могу сакрити било какве незаконитости… Видјећемо шта ће истрага показати до краја”, рекао је извор Вијести.

Он је казао да ипак утврђују и да ли је ријеч о исплатама “на руке”, које су евентуално биле заведене само у интерним документима.

Према незваничним информацијама, и нови директор те компаније интересовао се код запослених – шта је од папира и због чега спаљено.

“Инспектори су обавили разговор са двије особе које су биле укључене у ту причу”, саопштено је Вијестима из полиције.

Истрага

Полицијски инспектори прије седам дана изузели су дио пословне документације из Плантажа, у склопу истраге коју је покренуло Специјално државно тужилаштво. То је учињено након што је Државна ревизорска институција (ДРИ) објавила извјештај, уз дуплу негативну оцјену.

Вијестима је потом из СПО речено да нису стекли утисак да је уништена документације, али да ће то тек утврдити: “Свакако, ако су и нешто покушавали, ДРИ је имала увид у ту документацију, па ће нам то користити”, објаснио је извор из истраге.

У извјештају о контроли пословања “Плантажа”, ДРИ је утврдила кршења шест закона о ревизији, привредним друштвима, заштити на раду, спречавању нелегалног пословања, раду и систему унутрашњих финансијских контрола у јавном сектору, као и кршењу више правилника којим се дефинише пословање компанија.

Утврђено је коришћење готовине за исплате без јасног основа и мимо закона, исплате новца без потписаног уговора и испостављених фактура, продаја производа без јасног цјеновника и критеријума појединим партнерима, сумњиве трансакције,непостојање ревизорског одбора и бројних интерних аката компаније…

Због свега овога ДРИ је тада дала дупло негативно мишљење на финансијско пословање и на ревизију усклађености пословања Плантажа са законским и подзаконским прописима.

ДРИ свако негативно мишљење, сходно процедурама, доставља Врховном државном тужилаштву (ВДТ).

Извјештај се односио на рад компаније у 2018. и за дио у 2019. години, али и на праксу из претходних година.

У контролисаном периоду извршна директорка била је Верица Мараш, а предсједник Одбора директора Веселин Вукотић.

Брисање

Мараш је у од ДРИ тражила да се избришу поједини дјелови извјештаја у којима су наведене неправилности, јер би њихово “објављивање било кршење интерне пословне тајне компаније”, као и да се избрише неколико оцјена ДРИ о раду компаније или да се оне ублаже.

Она је ревизорима, како је наведено у извјештају, предлагала да на састанку разјасне све дилеме у циљу успјешне сарадње, замјерајући ревизорима да су превише детаљно дали извјештај о трошењу новца из благајне – “јер асоцира на нелегално пословање”.

На примједбу да за одређене производе и услуге нема цјеновника, Марашева је објаснила да је и то пословна тајна…

Пише да је замјерила и на оцјенама ДРИ да компанија није вршила намјенско подизање готовине, јер је “превише истакнуто” и наводи да то треба другачије образложити.

Тврдила је и да се превише простора даје третману обрачуна дневница за службена путовања, да се детаљно дају спецификације трошкова “с ким радимо и у којим износима”, тражила и да се избрише констатација “поред евидентних проблема” у пословању…

Милионски дуг

Ванредне ревизија коју је почетком године затражило Министарство пољопривреде недавно је закључила да компанија дугује 45 милиона еура.

Утврдили су и да се налази се пред стечајем.

Као разлог за такво стање наведено је нерационално пословање протеклих година, трошење огромних количина новца на спорне накнаде и друге привилегије које је руководство додјељивало себи.

Из доскрорашњег борда директора саопштили су да је за кризу крива пандемија коронавируса и губитак руског тржишта, као и да компанија на залихама има 20 милиона литара вина вриједних 35 до 38 милиона еура.

Из Министарства пољопривреде, раније су исказали сумње у тачност вриједности залиха која се наводила у билансима те државне компаније.

(Вијести)

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “ГОРЈЕЛЕ ПЛАТНЕ ЛИСТЕ: У Плантажама уништен дио пословне документације

  1. Sto cine piromani komitski, nego nema nidje Valerije od kad je napusise iz Drpsa vise se ne pojavljuje sa Dritangom. URAAaaa uraaaa…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *