ИН4С

ИН4С портал

Горски вијенац – бокељско издање, на 12. подгоричком Сајму књига

1 min read
Аутор свих фотографија је Никола Маловић, писац, књижар, уједно и уредник издавачке дјелатности Књижаре Со.

Пише: Глиго Бјелица

Након неколико капиталних наслова попут „Историје бокељског поморства“ Предрага В. Ковачевића и награђиване фотомонографије „Вита Которанин, неимар Дечана“ Риста Ковијанића, херцегновска Књижара Со, књижарска и издавачка кућа, објавила је „Горски вијенац – бокељско издање“ на одушевљење библиофила и колекционара. Књига се налази на 12. подгоричком Сајму књига, на штандовима Нове књиге и Народне књиге.

Бокељско издање „Горског вијенца“ посвећено је школовању младог Рада (Томова Петровића) у Херцег Новом – и боравцима потоњег владике Петра II Петровића Његоша у Боки Которској.

Један од првих регионалних књижара био је Јово Секуловић (1879–1950), који је 1898. г., три године прије Геце Кона у Београду, отворио класичну књижару у Херцег Новом. Та се књижара налазила на главном градском тргу, на коме се данас налази Књижара Со, која с дозволом насљедника баштини традицију чак 119 година старог обалног књижарства.

Gorski vijenac NASLOVNA

Јово Секуловић остао је забиљежен по много чему, између осталог и по томе што је Његошев „Горски вијенац“ издао четири пута, године 1913, 1921, 1922. (на латиници) и 1939.

Ново, Бокељско издање – специфично је по томе што, не дирајући у основни текст „Горског вијенца“ – уз предговор о. Гојка Перовића, ректора Цетињске богословије – реконструише дане школовања младог Рада Томова на Топлој, и даје до сада јединствен преглед свих хронолошких контаката Његоша и Боке Которске, фотографије свих палата у којима је боравио и у њима писао, све спомен-плоче подигнуте до данас, и све бисте – од којих је Мештровићева биста у порти католичке Жупне цркве на Прчању први споменик јавно подигнут Његошу у Црној Гори.

Књига биљежи и неколико куриозитетних података, као нпр. да се прво интегрално јавно читање „Горског вијенца“ догодило на манифестацији „Дани Књижаре Со“ 2005. године, те да је фототипско издање „Горског вијенца“ из 1847. прва књига која је у историји опловила вијугаве контуре Бококоторског залива.

Пуних 78 година било је потребно да бисмо дочекали ново заливско издање наше вјероватно најпознатије књиге. Оно се пред нама данас налази у форми дјелимичне фотомонографије. Аутор свих фотографија је Никола Маловић, писац, књижар, уједно и уредник издавачке дјелатности Књижаре Со. „Горски вијенац – бокељско издање“, прво је штампано јубиларно издање у нас, на 170-годишњицу од објављивања у Бечу, 1847.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net