САД уложиле 5 милијарди долара у подривање Украјине (ВИДЕО)
1 min readСтејт департмент САД је потврдио да је Вашингтон издвојио новац Кијеву „за подршку тежње народа Украјине на строжију, демократску владу“. Уз то, из канцеларије је наглашено да САД не троше новац на подршку Мејдану.
Помоћник државног секретара САД за питања Европе и Евроазије Викторија Нуланд је у интервјуу канала ЦНН-а потврдила да је Вашингтон издвојио 5 милијарди „за подршку народа Украјине на строжију, демократску владу“.
Раније СМИ је проширио свој видео снимак наступа Нуланд на конференцији у Украјини, која је одржана у Вашингтону у децембру прошле године. Током свог говора Нуланд је изјавила да је САД уложила пет милијарди долара за подршку демократије у Украјини од времена распада СССР-а.
Касније академик РАН и савјетник предсједника РФ Сергеј Глазјев изјавио је да је развој догађаја у Украјини у великој мјери био изазван САД и другим члановима НАТО-а. Он је изнио Нуландине податке о више милијарди долара помоћи. Заузврат, Нуланд је назвала изјаве академика „фантазијама“.
У интервјуу за ЦНН, из кога је објављен на сајту тв канала, Нуланд је ипак је признала да је САД донирала пет милијарди за подршку демократије у Украјини.
„Тај новац бити потрошен на подршци тежње народа Украјине на строжију, демократску владу, која представља њихове интересе“, – рекла је Нуланд. Али при томе она је нагласила да САД „дефинитивно не троше новац на подршку Маидану“. Према њеним ријечима, то је била „спонтано кретање“.
Политичка криза је избила у Украјини, крајем новембра 2013 године, када је кабинет министара најавио суспензију евроинтеграции земље. Масовни протести, под називом „евромајдан, путовали су по цијелој Украјини и у јануару су се развили у сукоб оружаних радикала са органима полиције. Уличне борбе, у току којих је опозиција у више наврата примењивала ватрено оружје и „коктел бомбе“, резултирале су десетинана људских жртава.
22. фебруара, у земљи је дошло насилног освајања власти. Верховна рада је, кршећи постигнут договор између предсједника Виктора Јанукович и лидера опозиције, промијенила устав, руководство парламента и МУП-а отстранила од моћи шефа државе, који је касније био приморан да напусти Украјини, у страху за свој сопствени живот. 27 фебруара украјински парламент одобрио састав такозване владе народног повјерења, премијер је постао Арсениј Јацјенук.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: