Гошовић: Старачка накнада убудуће 50,20 евра
1 min read
Вишемјесечни покушаји посланика СНП-а да дође до повећања износа старачке накнаде коначно су уродили плодом. Последњег дана јесењег засиједања прихваћен је Приједлог закона о измјенама Закона о пољопривреди и руралном развоју, којим је старачка накнада утврђена у висини 50 одсто од најниже пензије у Црној Гори. На тај начин старачке накнаде у будуће ће се исплаћивати у висини од 50,20 евра на мјесечном нивоу, казао је посланик те партије Невен Гошовић.
Како је поручио, свака држава, која се сматра државом социјалне правде, дужна је да ствара услове за достојанствену старост својих грађана.
„Међу тим категоријама становништва, свакако се налазе и старачка домаћинства, пољопривредници који су радни вијек провели бавећи се пољопривредом, а нијесу остварили никаква примања, нити пензију, нити неко друго материјално обезбеђење. Влада се опредијелила да тим лицима обезбиједи материјалну помоћ у виду старачке накнаде у износу од 40 евра, која није мијењана од 2009.године“, казао је Гошовић.
Према његовим ријечима, вишемјесечни покушаји посланика СНП-а да дође до повећања износа старачке накнаде коначно су уродили плодом.
„Последњег дана јесењег засиједања прихваћен је Приједлог закона о измјенама Закона о пољопривреди и руралном развоју, којим је старачка накнада утврђена у висини 50 одсто од најниже пензије у Црној Гори. На тај начин старачке накнаде у будуће ће се исплаћивати у висини од 50,20 евра на мјесечном нивоу“, рекао је Гошовић.
Право на старачку накнаду у мјесецу новембру 2014. године, у Црној Гори користило је 4.961 лице.
„Повећање старачке накнаде за 10,20 евра на мјесечном нивоу престављаће за ова лица најнеопходније побољшање њиховног материјалног положаја. А ријеч је о старачким домаћинствима, која данас одржавају у животу бројна удаљена села којима пријети депопулација и напуштање“, оцијенио је Гошовић.
Како је додао, Законом о буџету за 2015. годину нијесу предвиђена средства за повећање социјалних давања.
„Али су једногласно прихваћени предлози закона поднесени од стране посланика СНП-а којима је обезбијеђено да материјална давања из социјалне и дјечје заштите, борачке и инвалидске заштите од 1. јануара 2015. године не могу бити умањена, ако би примјеном Законом утврђених параметара раста односно пада зарада и раста односно пада трошкова живота дошло до тзв. негативног усклађивања. Када је већ било евидентно да примјеном Законом утврђених параметара неће доћи до позитивног усклађивања, то је био једини начин да се права корисника ових материјалних давања заштите бар на постојећем нивоу“, закључио је Гошовић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

