ИН4С

ИН4С портал

„Готард“ најдужи тунел на свету, свечано се отвара у среду

1 min read

Ове среде ће се прилично „јака“ екипа окупити негде у подножју Швајцарских Алпа. Биће ту немачка канцеларка Ангела Маркел, неће изостати ни француски председник Франсоа Оланд, ни италијански премијер Матео Ренци. Такође, засигурно ће се на том месту окупити и најјача могућа постава званичника Швајцарске. Разлог томе је врло јасан – нико од њих не жели да пропусти историјски тренутак као што је отварање тунела „Готард“, најдужег тунела на свету. Овај пројекат је по много чему историјски подухват.

Тунел „Готард“ спаја долину Ројс у кантону Ури, с долином Тићино у истоименом кантону. Биће то први тунел у историји који ће скоро директном линијом пролазити испод једног планинског ланца.

Реч је о тунелу од чак 57 км, који је коштао 11 милијарди евра, и чија је изградња трајала читавих 17 година. Овај значајан пројекат почео је 1999. године и у њега је било укључено 2.400 људи.

Тунел се састоји од два пролаза. Један је дуг 57,09 км, а други 57,104 км. Кад се саберу ове дужине, уз све помоћне тунеле и пролазе добије се укупна дужина пута која износи невероватних 151,840 км. Тиме он постаје највећи железнички тунел на свету.

То значи да ће бити већи од тунела који повезује јапанска острва Хоншу и Хокаидо, и већи од тунела који повезује Француску и Енглеску испод канала Ла Манш.

Будући да пролази испод Алпа, тунел „Готард“ биће и најдубљи на свету. На једној тачки пролазиће чак 2.300 метара испод планинског врха.

Овај пројекат ће повезати швајцарске кантоне, и значајно ће скратити пут између Цириха и Милана. Такође, можда и најважније, овај тунел ће допринети повећању теретног капацитета на изузетно важном коридору Ротердам-Базел-Ђенова који пролази кроз индустријски најразвијенија подручја континенталне Еуропе.

С максималним капацитетом од 260 теретних и 65 путничких возова дневно, тунел „Готард“ ће растеретити друмски саобраћај преко Алпа, што ће значајно допринети и очувању природе у овом подручју.

Идеју за тунел који ће пролазити кроз Алпе је још 1947. године осмислио инжењер Карл Едвард Грунер. Са технологијом каква је постојала у то време, пројекат је тада деловао као научна фантастика. Са напретком који се догодио током седамдесетих, некада надреалан концепт постајао је све реалнији. Коначно зелено светло за почетак радова дато је референдумом одржаним 1998. године.

Очекује се да ће тунел почети да ради „пуном паром“ већ током ове године.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy