Град у Србији велико жариште опасног вируса: Број оболелих почео да расте, огласио се „Батут“
Мале богиње у Србији не јењавају, шта више број оболелих опет почиње да расте, а у прилог томе говори чињеница да су у октобру морбиле потврђене код 102 особе, а највише је било у Новом Пазару – мале богиње су дијагностиковане код чак 96 особа.
Најновији подаци Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ да је од почетка 2024. године, закључно са 31.октобром у Србији регистровано 536 случајева морбила, а само током октобра 102 случаја морбила, и то:
96 на територији Новог Пазара
три у Тутину
два у Београду
један у Пријепољу.
„Највећи број случајева регистрован на територији Рашког округа, у оквиру епидемије у Новом Пазару која је пријављена још 7.маја 2024. године“. наводи се у најновијем извештају „Батута“.
Подаци из октобра показују да број случајева заражених малим богињама наставља опет да расте, а поређења ради у септембру је регистровано 86 нових случајева морбила, што је било за 16 мање у односу на прошли, октобар месец. И у септембру је убедљиво предњачио Нови Пазар по броју оболелих – било их је 79.
Пооштрене мере и даље на снази
У Србији су и даље на снази пооштрене мере епидемиолошког надзора, које трају од 7. фебруара, а тако ће бити све до истека периода двоструке инкубације након последњег регистрованог случаја малих богиња.
Морбиле преносе директним контактом са оболелом особом – путем пољупца, руковања, путем ваздуха респираторним капљицама које емитује оболела особа као што су кашаљ и кијање, а ретко индиректним путем преко свеже контаминираних предмета.
Инкубација, период од момента уласка вируса у организам до појаве тегоба код малих богиња траје 7 до 18 дана.
Симптоми малих богиња
После инкубације (период од момента уласка вируса малих богиња у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од 7 до 18 дана, долази до следећих симптома:
појаве повишене телесне температуре
секреције из носа
кашља
коњунктивитиса (водњикаве, црвене очи, отечени капци).
Набројани симптоми малих богиња трају 2 до 4 дана, после чега долази до:
скока телесне температуре (преко 40°Ц)
појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату
оспе се потом шире на труп и екстремитете
Оболела особа је заразна последњег дана инкубације (када је још увек без тегоба), 4 дана пре избијања оспе и 4 дана након избијања оспе, објашњавају из Градског завода за јавно здравље.
Управо је то најопасније, јер особа шири вирус а да тога није ни свесна!
Компликације малих богиња
Компликације су чешће код деце млађе од 5 година и одраслих особа старијих од 20 година. То су:
запаљење плућа (пнеумонија)
запаљење средњег уха
дијареја
запаљење мозга
губитак вида
Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном компликацијом долази до смртног исхода.
И даље немамо довољан обухват вакцинацијом, који треба да износи најмање 95 одсто вакцинисаних у популацији.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
IMAMOLI IME I PREZIME OD KOGA TACNO POTICE OVAJ IZVESTAJ?
ODGOVORNOST ?
POREKLO ODAKLE?
DOKAZI?