ИН4С

ИН4С портал

Грађани имају право да снимају полицајце, а полиција им не може, без одговарајућег налога, одузети телефон

Грађани имају право да снимају полицајца док обавља посао и примјењује полицијска овлашћења у јавности, а полиција им не може, без одговарајућег налога, одузети телефон или уређај којим је снимано, оцијенили су из Савјета за грађанску контролу рада полиције.

илустрација

Грађани имају право да снимају полицајца док обавља посао и примјењује полицијска овлашћења у јавности, а полиција им не може, без одговарајућег налога, одузети телефон или уређај којим је снимано, оцијенили су из Савјета за грађанску контролу рада полиције.

Поступајући по притужбама грађана из Бара и Подгорице, Савјет је након интензивног рада, прибављених изјашњења и спроведеног поступка закључио да грађани имају право да путем расположивог средства, сликом и звуком, снимају полицијског службеника који обавља полицијски посао и примјењује полицијска овлашћења у јавности.

Позвали су грађане да подрже и помогну рад Полиције и доставе јој снимке и друге записе који би могли бити корисни за расвјетљавање неког кривичног или прекршајног дјела.

Видео и други записи који долазе из тзв. грађанског новинарства могу бити вишеструко корисни у напорима полиције да спроводи закон и бори се против криминала„.

Савјет је о питању снимања полицајаца дискутовао са Управом полиције и Агенцијом за слободан приступ информацијама и заштиту подата од личности:

„Који су показали значајну посвећеност и спремност да се о свим спорним и недовољно познатим питањима разговора са релевантним стручним и друштвеним субјектима.

Из Савјета су оцијенили да је то једно од питања које је од интереса и значаја за даљу демократизацију црногорске полиције и да из тог разлога треба изаћи са јасним и за грађане корисним и разумљивим оцјенама и препорукама.

„Савјет сматра да грађани имају право да путем расположивог средства, сликом и звуком, снимају полицијског службеника који обавља полицијски посао и примјењује полицијска овлашћења у јавности. То може подразумијевати различите ситуације у свакодневном животу попут контроле учесника у саобраћају, легитимисање, хапшење, поступање на јавним окупљањима, … Савјет цијени да је то и у интересу полицијских службеника за које би могло да се тврди да су наводно непрофесионално поступали или злостављали грађане. Забрана снимања поткопава повјерење јавности у полицијски сервис“.

Напомињу да је грађанин дужан, при тим активностима, да поступи по наређењу полицијског службеника уколико је опоменут да га својим радњама спрјечава у редовном и ефикасном обављању полицијског посла.

Полицијски службеник не може, без одговарајућег налога, одузети грађанину телефон

„У таквој ситуацији, не прекидајући снимање, грађанин се, сходно издатом упозорењу и наређењу, удаљава на пристојно и разумно растојање како физички или гласом не би ометао полицијског службеника у његовом редовном послу. Уколико грађанин не поступи на дати начин, подразумијева се да ће полицијски службеник поступити редовно и законито према њему“, објашњено је из Савјета.

Нагласили су да полицијски службеник не може, без одговарајућег налога, одузети грађанину телефон или друго средство којим га је претходно снимао при обављању полицијских послова.

„Како би се избјегла ситуација да полицијски службеник из одређеног личног разлога, на примјер прикривања сопственог или непрофесионалног поступања свог колеге, жели да манипулише садржајем на телефону, препорука је грађанима да тај садржај или уређај у цјелини држе закључаним, што би, бар на лицу мјеста, успорило и спријечило незаконито поступање и уништавање доказа. Како усљед инсистирања полицијског службеника да му се преда телефон не би дошло да конфликта и ситуације која би се могла прерасти у ометање или омаловажавање полицијског службеника, Савјет препоручује да при таквој ситуацији грађанин преда телефон а заштиту својих права и корекцију полицијског понашања затражи пред надзорним тијелима и судом“, наводе.

Савјет вјерује, имајући у виду укупан кредибилитет полиције и озбиљне резултате постигнуте код унапрјеђења одговорности, да ће такве ситуације бити ријетке.

„Само сазнање да могу бити снимљени током предузимања службених радњи значајно утиче на укупан приступ и понашање полицијских службеника према грађанима. Савјет овдје указује и на историјски важну оцјену Агенције за слободан приступ информацијама и заштиту подата од личности да се омогућавањем снимања афирмише одговорност а јавни службеници подстичу да приликом вршења јавних овлашћења савјесно поступају“.

Истакли су да их је Агенција за заштиту личних података и слободан приступ информацијама информисала да је у контексту предметних притужби тј. снимања полицијских службеника који врше службену радњу на јавном мјесту, Савјет Агенције, на сједници од 02. новембра 2018, заузео став – да предност у конкретном случају треба дати праву јавности да зна с обзиром да се ради о службеном лицу које обавља службену радњу.

„Законом о заштити података о личности (ЗЗПЛ) видео надзор је прописан као посебан вид обраде личних података. У члану 35 овог закона прописује се начин увођења видео надзора у јавном сектору, привредном друштву, другом правном лицу или код предузетника. Међутим, питање аудио/визуелног снимања службеног лица приликом вршења службене радње од стране возача или сапутника није уређено истим. Водећи рачуна о праву на заштиту личних података и праву јавности да зна, Савјет Агенције је становишта да предност у конкретном случају треба дати праву јавности да зна с обзиром да се ради о службеном лицу које обавља службену радњу.

Дакле, уколико се не ради о ситуацијама у којима је снимање службеног лица законски забрањено и уколико се снимање врши на начин да се истим не омета тј. не спрјечава службено лице у вршењу службене радње, сматрамо да не постоје сметње да исто буде снимано на јавном мјесту.

Ово из разлога што се снимањем службеног лица приликом обављања службене радње на јавном простору не може повриједити приватност тог лица јер је исто на радном задатку и врши јавна овлашћења.

Међутим, службено лице се не може снимати у службеним просторијама јер је начин вршења видео надзора у службеном простору уређен Законом о заштити података о личности. У случају јавног објављивања снимљеног материјала ова Агенција нема овлашћење да спроводи поступак надзора већ лице које се налази на снимку, а које сматра да му је повријеђено право на заштиту личних података, може покренути судски поступак.

Цијенећи да се у јавности посљедњих година појављује све већи број снимака овакве врсте насталих употребом средстава савремене технологије која су свима доступна, сматрамо да се на овај начин подстичу јавни службеници да приликом вршења јавних овлашћења савјесно поступају и афирмише њихова одговорност“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Грађани имају право да снимају полицајце, а полиција им не може, без одговарајућег налога, одузети телефон

  1. Дакле људи, снимајмо их кад користе овлашћења према грађанима, тада нису приватна лица него јавни службеници.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *