Грађани коначно дочекали плод своје побједе: Ускоро потписивање Темељног уговора?
Састанак патријарха Порфирија и црногорског премијера Дритана Абазовића изазвао је велико интересовање јавности, а како „Новости“ сазнају, резултат би могао да буде брзо потписивање Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве.
Патријарх је нагласио да Српска црква поштује државу у којој се налази и њене институције, наглашавајући да је минимум који очекује и жели – да свој живот организује тако да никога не угрожава, али и да ужива права и слободе прописане законима.
„Желим да вам Бог да снаге да носите терет и одговорност, имајући у виду напор који то носи, нарочито на нашим просторима“, поручио је патријарх Абазовићу, који је поновио да остаје при својим ранијим ставовима о Темељном уговору.
Изразио је жељу да влада на чијем је челу стави тачку на ово питање.
„Никаква драматизација овог питања не постоји. То је обавеза државе и надам се да ће се то завршити на пристојан и лијеп начин као што је то било са другим верским заједницама“, изјавио је Абазовић.
За решавање отворених питања СПЦ ће у Влади Црне Горе имати коректног саговорника, с циљем да се прича заокружи праведно и у складу са законом, на обострану корист државе Црне Горе и Српске православне цркве.
Абазовићева изјава наишла је на позитивне реакције код вјерника СПЦ у Црној Гори, који су се у четвртак окупили прво у Манастиру Острог, а потом и у Никшићу, гдје је организована величанствена литија, коју је предводио поглавар Српске православне цркве и која је окупила више десетина хиљада људи.
„Гледајући вашу снагу не само да смо охрабрени, него сте и нама задали да никада не смијемо издати Светог Василија, а самим тим и Светога Саву. Јасно нам је да је српски народ опредијељен за саборност, да знамо реда и поредак, ко је старији, а ко млађи, ко је отац, а ко мајка. Без љубави смо заправо ништа. Данас је неопходна и молитва, људи су изгубљени у свету егоизма. Христолика љубав спаја нас једне са другима, спаја нас са Богом. Љубав и горе помера, непријатеље претвара у пријатеље“, поручио је патријарх верном народу у Никшићу.
Литијом у Никшићу обележен је празник посвећен Светом Василију Острошком Чудотворцу, заштитнику Црне Горе и Херцеговине и једном од најпоштованијих српских светитеља.
Литија је, по масовности, надмашила и ону организовану 1996. године, када је градом пронет ћивот са моштима Светог Василија Острошког.
Упориште у тешким временима
„У беседи на величанственом скупу, патријарх Порфирије послао је снажне поруке“, оценио је Андрија Мандић, председник Нове српске демократије и један од лидера Демократског фронта. „То показује важност редовног окупљања српског народа под једну камилавку, која је у овим тешким временима најбитније упоришно место нашег верског и националног обједињавања“.
Извор: Новости
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
SAMO SE VI RADUJTE TOM ČINU A POSEBNO AKO ISTI DAN ORGANIZUJU IZDAJNICI POTPIS SA SPC I MIRAŠEM.
је ли Дритан испунио бар једно јавно обећање откад је у власти – није, и неће
а и што би – ради оно што одгавара онима који су га бирали и онима коју су га створили и довели на власт
Које „побједе“, о чему булазните ви? Само ви сањајте да ће лажни премијер непостојеће „Владе“ нешто да вам потпише …
Само да ово није увод у потписивање исто таквог уговора са полицијском ЦПЦ, па да се све обесмисли.
I tako ce Srbi da legalizuju nelegitimnu vladu Dritana velikog. Kako da ne.
Вјероватно је то, као и обично „спасоносни“ савјет нашем Бањанину оног Цуце што се са Дритаром састаја у Петровцу ! Тешко нама…
Смијешно- Па је ли се тај „партнер“ за потпис прије неки дан изјавио да су га Амери и Инглези поставили ту, по претходном обећању, да би сузбија „србофилни и русофилни“ утицај у Црној Гори!? Није ваљда да ће се Црква за љубав глобалистима одрећи историчног православног српства и историчне православне рускости?! Куку и леле свима, ако је то тако!
Нема Дритангом више српских гласова , мораће Албанци гласати за тебе умјесто ДРПса ако мислиш прећи цензус. Свакако можеш у случају неповољних околности и одложене изборе опет одложити!!! Чудно неко вријеме како те ови наши медијски подржавају и гурају, чудо!!!!!
Abazoviceva izjava nije naisla na nikakve pozitivne reakcije vjernika, ko ovo izmisli? Mi se jedino nadamo u Boga, u politicare smo izgubili povjerenje. Politicare ne brinu o narodu, brinu samo za svoje plate I funkcije, a mi kao da ne postojimo.
Zakon o vjeroispovjevsti je iznad temeljnog tako iako ne bude uopste nije vazno
Sto je temeljni ?
Чудо ће се десити ако у влади буде већине за ово.
Verovatno će biti jer je ovim novim dritkovim ministrima ( kao uostalom drps ovim ili krivim vladama) fotelja najveća svetinja! Ovo ih ostavlja u fotelji do izbora, a Sta više da očekuju…
Чисто сумљам да ће бити урађен темељни уговор.Овима ништа није вјеровати.Кад им Драга почне сиктати и Милови дрпсовци оде све низ воду.Него се спремити за литије.Они су спремни да нам отму цркве као и српски језик и да дају сотони Мирашу.Дај Боже али су сви од неповерења.Вук длаку мијења али ћуд никад.
sumnjam…
Nema ništa od toga.
Priče za malu decu i nedotupavne.
Gde ste videli da balisti ispunjavaju obećanja????
Kupovanje vremena pre ulaska u EU a posle toga sve verske zajednice se tretiraju istovetno.
Nema tu temeljni radova već samo fasadna dekoracija svega pa i religije.
Sve donacije idu kroz platni promet i na sve se plaća porez.
Fiskalni račun i kad se svešta vodica a tek za krupnije činodejstvo.
Bog nije zapovedio da se donira novac.
Dakle čim ga primaš i daješ nema tu mnogo Boga samo država,taxe,porezi svima pa i sveštenstvu bilo koje veroispovesti.
Hahahhah molim da ne pisete gluposti. Zar vi mislite da ce Milovi instalirani ministri dici ruku da se potpise temeljni. Vlada ce pasti isto trena.