Грађани сматрају да је највише корупције у здравству

Више од четвртине грађана Црне Горе сматра да је корупција присутна у здравству, на другом мјесту је полиција, док сваки десети грађанин оцјењује да је та појава најзаступљенија у судству, показало је истраживање о искуствима и перцепцији у вези са корупцијом.
Истраживање Упознатост са радом Управе за антикорупцијску иницијативу и ставови јавности о питању корупције спровела је Агенција Дамар, на узорку од хиљаду испитаника.
Истраживање је обављено у девет црногорских општина – Подгорици, Никшићу, Цетињу, Бијелом Пољу, Беранам, Пљевљима, Улцињу, Бару и Херцег Новом, од 10. до 17. децембра прошле године.
“Да је корупција присутна у здравству сматра највећи број испитаника (26,1 одсто), на другом мјесту се налази полиција са 13,4 одсто, док је на трећем мјесту судство са 10,1 одсто”, наводи се у истраживању.
Према мишљењу грађана, корупција је најмање заступљена у култури, политици, спорту и медијима.
Као основне узроке за појаву/присутност корупције грађани наводе ниска примања службеника у државним службама (23,9 одсто), недостатак грађанске свијести и одговорности о штетности корупције (23,5 одсто) и неефикасност органа задужених за борбу против корупције (19,1 одсто),
“Највећи број испитаника (44,6 одсто) сматра да је ниво корупције у Црној Гори исти као и претходне године. Да се присутност корупције повећала у црногорском друштву сматра 30,1 одсто испитаника, док 15,6 одсто грађана сматра да је ниво корупције мањи у односу на претходну годину. Сваки десети испитаник није желио да одговори на ово питање”, показали су резултатаи истраживања.
Када су у питању очекивања грађана ради побољшања тренутне ситуације у вези са борбом против корупције у Црној Гори, они највише очекују повећање броја правоснажних пресуда (33 одсто), већи број пријављених случајева корупције (19,9 одсто) и рад на повећању свијести јавности о том проблему (19,3 одсто).
Скоро 70 одсто грађана је одговорило да приликом остваривања својих права код државних или органа локалне самоуправе није било условљено захтјевом за давањем поклона или новца од било ког службеника.
“Сваки четврти испитаник је одговорио да је понекад био условљен, док је 4,6 одсто испитаника казало да су често били условљени давањем поклона или новца како би остварили своја права код државних, односно органа локалне самоуправе. Највећи број грађана (73,1 одсто) је казало да никада није понудило неку врсту поклона или новца како би остварили своја законска права”, наводи се у истраживању.
Сваки четврти испитаник је одговорио супротно, док 2,1 одсто анкетираних није жељело да одговори на то питање.
Да су обје стране одговорне за кривична дјела примања односно давања мита сматра 60,3 одсто грађана, док је 33,9 одсто испитаника мишљења да је кривично одговорна она особа која тражи мито.
“Готово половина анкетираних (49 одсто) није упозната са начином пријаве корупције. Скоро четвртина испитаника сматра да је УАИ орган којем се може пријавити корупција, док сваки пети грађанин мисли да је то Управа полиције”, показало је истраживање.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

